On ističe da će u provedbi spomenute uredbe Vlade učestvovati Federalni zavod za zapošljavanje, kantonalne službe za zapošljavanje, Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta i Porezna uprava FBiH, a trenutno su u toku tehničke pripreme za realizaciju Uredba te usaglašavanje postupaka tokom realizacije. Javni poziv za učešće u ovom programu bit će objavljen krajem ovog ili početkom narednog mjeseca na internet stranici Zavoda te u najmanje dvije dnevne novine.
Pored ove aktivnosti, Federalni zavod za zapošljavanje je svojim Finansijskim planom za 2016. godinu osigurao značajna sredstva za realizaciju Programa sufinansiranja zapošljavanja i pripreme za rad u okviru kojeg će biti realizirane mjere: Prilika za sve, Vaučer za posao, Sezonsko/periodično zapošljavanje, Javni radovi, Sufinansiranje pripreme za rad, te Samozapošljavanje i zapošljavanje u oblasti poljoprivrede koju će realizirati u saradnji s Federalnim ministarstvom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.
- Prema prognozama relevantnih domaćih i stranih institucija u ovoj i naredne dvije godine očekuje se porast industrijske proizvodnje i bruto društvenog proizvoda u Federaciji BiH što će posljedično voditi i do porasta zaposlenosti. Krajem 2015. godine broj zaposlenih je u odnosu na prosjek iz 2014. godine bio veći za oko 10.500 osoba i nadamo se da će takav trend biti nastavljen i u narednoj godini. Očigledno je da se nakon nekoliko godina slabog rasta ili stagniranja privreda u Federaciji BiH počela buditi i da se to pozitivno odražava na tržište rada - kaže Korjenić.
Vlada Federacije BiH je Uredbom osigurala 20 miliona KM za realizaciju mjera Prvo radno iskustvo i Samozapošljavanje, a budžetom za 2016. godinu predviđeno je dodatnih 50 miliona KM. Sredstvima Vlade FBiH i sredstvima koje je osigurao Zavod za mjere aktvne politike zapošljavanja u 2016. godina obuhvat nezaposlenih osoba će biti rekordan. Tim mjerama, naglašava Korjenić, ne samo da će se povećati zaposlenost, nego će se puniti i drugi vanbudžetski fondovi, što je dodatni benefit mjera koja će se realizirati u ovoj godini.
- Dosadašnje mjere aktivne politike zapošljavanja koje realizira Federalni zavod za zapošljavanje pokazale su se vrlo uspješnim. Naime, evaluacija naših mjera ukazuje na to da, u zavisnosti od toga o kojoj mjeri je konkretno riječ, između 50 i 70 posto sufinansiranih osoba ostanu u radnom odnosu i do 12 mjeseci po isteku perioda sufinansiranja. Ovaj podatak je vrlo ohrabrujući i prema ocjeni nekih međunarodnih institucija, a u poređenju s rezultatima sličnih mjera u drugim državama, predstavlja vrlo dobar rezultat - ističe Korjenić.
Na pitanje koliko najavljene zakonske izmjene u oblasti zapošljavanja mogu pomoći da se smanji visoka stopa nezaposlenosti u FBiH direktor Zavoda odgovara da ako izmjene zakonskih rješenja budu urađene na adekvatan način, možemo očekivati da broj nezaposlenih osoba bude smanjen, možda čak i za jednu trećinu. Naime, jedno od prioritetnih pitanja jeste utvrđivanje stvarnog broja nezaposlenih osoba, što se može regulisati izmjenama podzakonskih akata.
- Između ostalog, jedna od aktivnosti u okviru izmjena zakonskim rješenja jeste izmještanje administriranja zdravstvenog osiguranja za nezaposlene iz oblasti zapošljavanja, koje za javne službe za zapošljavanje predstavlja finansijsko opterećenje u mjeri da neke od njih nisu u stanju pokriti zakonom predviđene obaveze. U ovom kontekstu potrebno je istaći da se još jedino u Federaciji BiH administriranje zdravstvenog osiguranja za nezaposlene vrši preko javnih službi za zapošljavanje. Sve zemlje u okruženju su tu problematiku riješile na primjereniji način, tj. premještanjem administiraranja iz oblasti zapošljavanja u oblast zdravstvenog osiguranja - kaže direktor Federalnog zavoda za zapošljavanje, Omer Korjenić u razgovoru za Fenu.
Također, u koktekstu potrebne izmjene važećeg Zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba, potrebno je adekvatno regulisati visinu i dužinu trajanja korištenja prava na novčanu naknadu po prestanku radnog odnosa.
- Svi ostali zakoni koji mogu olakšati i poboljšati razvoj poslovnih aktivnosti sigurno će ubrzo rezultirati privlačenjem investicija, što bi dovelo do povećanja zaposlenosti. Dakle, postoji potreba za reformama u ovoj oblasti, a Federalni zavod za zapošljavanje je spreman da sve svoje kapaciteta stavi na raspolaganje kako bi taj proces bio završen na najbolji mogući način - zaključuje Korjenić.
(FENA/dh)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook