Kako je istaknuto na forumu, više od 80 posto porodičnih firmi u BiH je u vlasništvu osnivača, a značajna većina tih kompanija, njih 68,6 posto, tek u godinama koje dolaze treba da se suoči s generacijskom tranzicijom, angažmanom vanjskih menadžera, odlučivanjem o daljem razvoju ili prodaji i mnogim drugim specifičnim izazovima za sve porodične firme u svijetu.
Stabilizacija
"Porodične firme su jedina prilika za dugoročnu stabilizaciju privrede Bosne i Hercegovine. Naime, porodične firme su danas najznačajniji i jedini generator zapošljavanja u BiH i stoga bi trebalo da se promijeni svijest o njihovom značaju za ekonomiju jedne države", kazao je Dragan Močević, autor projekta Porodične firme - stub razvoja ekonomije BiH.
Podrška razvoju i jačanju preduzetništva treba da bude prioritet svake izvršne i lokalne vlasti u regionu, svakog odgovornog pojedinca i institucije, jer samo porodične firme omogućavaju otvaranje novih radnih mjesta, u svijetu i do 60 posto.
"Najveći izazov i problem za porodične firme su nemogućnost razdvajanja emocije od posla, odnosno porodičnih od poslovnih odnosa, neznanje u razdvajanju osnivačke vlasničke uloge od upravljačkih funkcija i neadekvatan pristup u odabiru profesionalizacije menadžmenta", istakla je Merima Zupčević-Buzadžić iz Međunarodne finansijske korporacije (IFC), koja godinama podržava ovaj projekt.
Poticaj
S druge strane, Tarik Širbegović iz kompanije Silk trade iz Tešnja naglasio je kako emocija u njegovom slučaju doprinosi boljem poslu.
"U nekom trenutku ćemo morati razmišljati i o odvajanju emocija od posla, ali mislim da danas emocije mene potiču da radim brže, više i bolje", istakao je Širbegović.
Firma u kojoj je transfer generacija sa osnivača na nasljednike prošao uspješno jeste kompanija R&S iz Sarajeva.
"Tranzicija sa osnivača vlasnika išla je prema nama kroz vrijeme i rast kompanije, postepeno smo preuzeli funkciju, ali sada smo u novoj fazi i pred novim izazovima kada, kao porodična firma, moramo odlučiti u kojem pravcu kompanija treba ići", istakao je Adnan Selmanagić, direktor kompanije R&S.
(Oslobodjenje, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook