Potencijali
- Bosnaplod je već počeo sa radom, sa otkupom šljive, ali je ovo samo prvi korak jednog šireg projekta revitalizacije poljoprivrede u BiH, koji investitor namjerava pokrenuti. Ovdje se ne radi o kupovini kroz privatizaciju, Bosnaplod je bio u stečaju, tako da se kupovinom investitor obavezao samo na to da neće izaći iz poljoprivrede u narednih pet godina, istakao je Bukvić.
Malo više o projektu Investiranje u poljoprivredni sektor kazao nam je Malik Mulabegović, projekt menadžer, koji je kazao kako su u pripremama ovog projekta gledali sve potencijale u BiH, ko su proizvođači, koje firme su bile aktivne na tržištu, kakve su imale potencijale i u kakvom su stanju bili ti potencijali.
- Došli smo do firme Bosnaplod koja je bila u stečaju, nije bila operativna zadnjih nekoliko godina, a radi se o nekadašnjem gigantu koji je mnogo radio za izvozno tržište. Tu kompaniju smo detaljnije analizirali i vidjeli da je u pitanju vrijedna kompanija, te smo je preporučili stranom investitoru koji je prepoznao potencijal. Preuzimanjem kompanije investitor je odlučio i da zadrži sve zaposlene, da ih angažuje na novim poslovima kako bi bio operativan već za ovu sezonu, kazao je Mulabegović.
Vrijednost fabrike
Procijenjena vrijednost fabrike, kada je otišla u stečaj, bila je 29 miliona KM. Dvije godine je prodavana u više licitacija, ali bezuspješno. Posljednja cijena koju je platio investitor iz Dubaija iznosi šest miliona KM.
- Otkup šljive je krenuo. Namjere su bile da se otkupe veće količine, do 2.000 tona, međutim, sudska registracija je dosta kasnila tako da se kasno krenulo u realizaciju otkupa i već je dosta toga prodato. Sezona jedne sorte je već prošla. Na terenu se dosta radi kako bi se došlo u kontakt sa proizvođačima od kojih bismo otkupili šljivu, međutim, proizvođači su dosta oprezni s obzirom na to da je prijašnji vlasnik Bosnaploda ostavio dosta loš ugled, tako da ih je jako teško ubijediti da se radi o novom vlasniku i novim poslovnim praksama. Investitor je izašao sa cijenom od 0,40 KM po kilogramu za prvu klasu šljive i ona se isplaćuje odmah, poručio je Mulabegović.
Firma će šljivu koju otkupi koristiti za dobijanje raznih poluproizvoda i proizvoda, a s obzirom na to da je to proizvod koji je dosta tražen na inostranom tržištu, uglavnom će se bazirati na izvoz. Već narednih sedmica će se krenuti sa izvozom pojedinih proizvoda, a posebno velika potražnja za njima je u Austriji i Njemačkoj.
(oslobodjenje.ba, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook