NEVJEROVATAN USPJEH HRVATA

Dobio je otkaz na poslu, a onda je iz očaja otvorio firmu i postao milioner

Biznis Klub23.08.15, 21:48h

Dobio je otkaz na poslu, a onda je iz očaja otvorio firmu i postao milioner
Varaždinac Robert Herjavec danas je vlasnik vodeće tvrtke na području sustava sigurnosti na internetu

Luksuzni stambeni kompleks Sierra Towers jedan je od hollywoodskih simbola. Otkad je izgrađen, 1966. godine, pobuđivao je interes visokoprofiliranih ljudi iz različitih sfera javnog života sjevernoameričkog kontinenta. Smješten na Sunset Stripu, na rubu Beverly Hillsa, odmah ispod hollywoodskih brda, s njega pogled savršeno puca na grad, planinu i ocean.

 

Nije stoga čudno da mu je cijena među najvišima u Hollywoodu, a da se stanovi u njemu teško kupuju. Jer iz njih rijetko tko izlazi. Tako danas tamo živi jedna Joan Collins pa Courtney Cox, Cher, ranije Elton John ili Evander Holyfield, između brojnih ostalih. Od početka ove godine ta je ekskluzivna lokacija dobila još jednog stanara, čovjeka koji se zove Robert Herjavec. On je svoj novi stan platio 3,15 milijuna dolara što je nekih desetak posto njegova ukupnog bogatstva.

 

Herjavec je očito našeg podrijetla, no nije riječ, kao u toliko mnogo slučajeva, o drugoj ili trećoj generaciji. Robert Herjavec rođen je u Varaždinu, bratić je u nas daleko poznatijih Herjavca, pokojnog Anđelka i trećeg bratića Nevenka. No, njegova je sudbina ponešto drugačija od nekadašnjih spiritus movensa popularnog NK Varteks.

 

Odlazak u Kanadu

 

Vrlo rano, kao dijete, s roditeljima je emigrirao u Kanadu. Razlog gotovo pa uobičajen u to vrijeme, otac je zatvaran zbog govorenja protiv Titova režima, posla nije mogao dobiti. Tako Robert, koji je odrastao i u Zbjegu pokraj Slavonskog Broda, s osam godina dolazi s roditeljima na sjevernoamerički kontinent. Ne jednom istaknut će da su u Kanadu stigli bez igdje ičega. Na pitanje da to objasni, odgovorio je: – Doista bez ičega. Sve što smo imali stalo je u jedan kovčeg, a vrijedilo je 20 dolara. Otac je dobio posao u lokalnoj tvornici u Missisaugi, mjestu poznatom po brojnoj hrvatskoj zajednici, zarađujući tek 76 dolara tjedno. Njegov otac Vladimir, inače izvrstan strojobravar, iz tvornice je kući išao pješice da bi nešto i uštedio. Od tate je Robert usvojio i životni moto. Kako su ga u školi zafrkavali, a i situacija u kojoj se živjelo daleko je bila ispod standarda školskih kolega, Robert se jednom požalio majci. Umiješao se otac i rekao: "Nikada se ne smiješ žaliti". Iako je danas Herjavec milijunaš koji je svoj novac zaradio baveći se sigurnošću na internetu, to nije bilo prvo što je u životu radio, za razliku od današnjih geekova koji će već na prvim startupima okrenuti puste milijune.

 

Herjavec, čije je prezime carinik amerikanizirao odmah po dolasku tumačeći da "nitko ovdje to prezime neće znati izgovoriti", počeo je na – filmu. Iako atraktivna izgleda koji mu je donio i kasniju medijsku slavu, Robert Herjavec filmaške je dolare zarađivao iza kamere.

 

Zanimljivo, kao terenski producent radio je i na Zimskim olimpijskim igrama u Sarajevu za privatnu kanadsku televiziju Global. Ipak, talent će Herjavčev život odrediti sasvim drugačije. Između snimanja mladi Herjavec tražio je još posla pa se tako javio i na oglas kompanije Logiquest koja radi za IBM. Kako nije bio kvalificiran za ponuđeni posao, ponudio je da radi besplatno šest mjeseci. Ovi su to prihvatili, a Robert nakon redovnog posla preživljava konobareći.

 

Do 1990. godine Herjavec napreduje do direktorske pozicije, no biva i otpušten te ne skriva kako je to bio glavni razlog zašto je uopće krenuo u osnivanje svoje prve tvrtke, BRAK Systems. Objasnit će to u jednom intervjuu svojim odnosom s planetarno poznatim ulagačem Markom Cubanom. – On kaže da je sa 12 godina znao da će imati svoju tvrtku, a ja kažem da sa 12 godina nisam znao ništa, zanimalo me samo da idem van i igram se. Svoj sam biznis počeo samo zato što sam dobio otkaz, a morao sam platiti kreditnu ratu – rekao je tada Herjavec. Tu je svoju prvu tvrtku prodao telekomunikacijskom gigantu AT&T za 30 milijuna dolara. Dalje je manje-više sve povijest. Oko tri godine ostao je kod kuće odgajajući troje djece, dvije kćeri i sina, koje ima s također kanadskom Hrvaticom Diane Plese, no 2003. godine vraća se biznisu te osniva Herjavec Group, tvrtku koja je danas vodeći integrator sustava sigurnosti na internetu.

 

Ferrariji su strast

Otvorite li tek stranice te njegove kompanije, shvatit ćete zašto je to tako. Herjavec se ne bavi tekućom problematikom, nego gleda znatno unaprijed, pa će tako, recimo, objasniti i zašto je antivirusni softver danas zapravo zastario. Od tvrtke s tek tri zaposlena Herjavec Group dogurala je do njih čak 150 ostvarujući prodajne rezultate koji se mjere u stotinama milijuna dolara. No, medijsku mu popularnost donosi nastup u Shark Tanku, poduzetničkom realityju poznatog producenta Marka Burnetta. Taj show, od kojeg je u Kanadi gledaniji samo hokej, donio mu je i nastup u američkom Plesu sa zvijezdama. Tamo je upoznao australsku plesačicu Kym Johnson zbog koje je navodno i ostavio suprugu Diane nakon 14 godina braka. Kao i svaki uspješan čovjek, ima svoje strasti, a to su Ferrariji. Ponosni je vlasnik jednog LaFerrarija, a utrkuje se na Ferrari Challengeu u automobilu s brojem #007. Osim stana s početka teksta, vlasnik je i najskuplje kuće u Kanadi, 7,5 milijuna dolara vrijedne vile u Ontariju koja je svojedobno ugošćivala i Micka Jaggera, Bona i Johna Travoltu.

 

(večernji.hr/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook