Švicarska narodna banka (SNV) razmišlja o ponovnoj intervenciji na tržištu kako bi se zaustavio rast franka, koji švicarske proizvode čini sve skupljim na izvoznim tržištima. Stoga je izvoz u prvom tromjesečju ove godine pao za 2,6 posto, a Švicarska je, po svemu sudeći, ušla u recesiju. Naime, u prvom kvartalu ove godine švicarski BDP je pao za 0,2 posto, a svi podaci govore da je minus zabilježen i u drugom kvartalu.
Time je Švicarska ušla u tehničku recesiju koja je po definiciji određena kada BDP uzastopno padne dva kvartala. Podsjetimo, švicarski guverner Tomas Džordan objavio je sredinom januara ove godine da više neće braniti kurs franka u odnosu na euro - godinama je SNV držala odnos euro - franak 1,2:1.
Posljedice prejakog franka odrazile su se na pad švicarske privrede koje je zbog poskupjelih proizvoda postala manje konkurentna. Sada je novi uzlet franku dala i grčka kriza. Naime, bogatiji Grci u posljednje vrijeme su svoje milione eura pohranili u Švicarskoj, što je smanjilo vrijednost eura i dodatno ojačalo franak.
Iz švicarske industrije upozoravaju da je jak franak ugrozio 30.000 radnih mjesta, a Švicarska narodna banka u prvih šest mjeseci zbog prejake valute izgubila 50,1 milijardu franaka (47,4 milijardi eura). Čini se da je sazrelo vrijeme za novu intervenciju za slabljenje franka, prenio je Kurir.
- Ako bude potrebno zbog novčano-političke situacije, spremni smo da intervenišemo. Jasan signal za to dali smo poslije objave referenduma u Grčkoj, kada smo zabilježili sve veće prilive u sigurnu luku za novac - švicarski franak - rekao je Fric Curbrig, potpredsjednik direktorijuma Švicarske narodne banke, u razgovoru za list "Finanz und Wirtschaft".
U kriznim situacijama ljudi se tradicionalno okreću zlatu, dolaru i ponajviše švicarskoj valuti. Investitori su u posljednje vrijeme okrenuli leđa zlatu tako da je ono na sve manjoj cijeni, a ulaganja u dolar i franak i dalje rastu.
Posljedica toga je da je franak "jako precijenjen". Vlada je fiksirala kurs franka za dužnike, ali samo na godinu dana i ta mjera istječe u februaru. Do tada spas za dužnike može biti samo slabljenje franka kroz intervenciju narodne banke. Tome u prilog idu i parlamentarni izbori, koji su raspisani za 18. oktobar ove godine.
Precijenjeni kurs franka koji ugrožava privredu bit će glavna predizborna tema.
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook