Profesor Muratović upozorava da, iako se čini da zemlja ima prekomjeran broj ljudi sa završenom visokom stručnom spremom, koji ne mogu pronaći posao, prava istina je da u BiH studira jako mali broj ljudi, svega 20 do 30 %, što je poredeći sa nekim razvijenim zemljama gdje na studije ide i do 80 % učenika nakon srednjeg obrazovanja, poražavajuće za budućnost BiH.
Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku u 2014. godini diplomiralo je 12.183 studenata, što je za 9,65% ili 1.308 studenata manje u odnosu na 2013. godinu.
Profosor Muratović kaže da bi država trebala obezbijediti besplatno i kvalitetno studiranje svima koji to žele. Jer, uvjeren je, samo kada stasaju generacije mladih i obrazovanih ljudi, u državi će krenuti razvoj.
- Problem u BiH, kada govorimo o visokom obrazovanju, predstavljaju privatni fakulteti. Oni od studenata uzimaju novac, daju im diplome koje nisu opravdane kvalitetnim znanjem. Država se mora angažirati i riješiti ovaj problem. Javni univerziteti moraju biti besplatni za sve, moraju imati kvalitetne programe, moraju preuzeti studente od privatnih fakulteta koji ne nude dovoljno dobre programe obrazovanja – rekao je Muratović.
Ovaj stručnjak upozorava da stanje sa obrazovanjem u BiH najbolje opisuje to što građani imaju devet milijardi KM štednje u bankama. Da imaju znanje, kaže Muratović, taj novac bi bio uložen u biznise.
On dodaje da je danas najveća svjetska ekonomija SAD razvijena samo jer imaju dvije stvari, građane koji poštivaju zakone i to što država mnogo ulaže u obrazovanje. Kompanija Apple, podsjeća Muratović, zaradila je za pola godine koliko i cijela Rusija. To su mogli postići, kaže on, samo jer ulažu mnogo u obrazovanje, piše Patria.
(nap.ba/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook