Ne ignorišite signale iz vaše stražnjice

Stid vas je, ali to nije izgovor! Riješite se opasnih hemeroida, polipa i tumora na vrijeme!

Lifestyle23.01.15, 10:50h

Stid vas je, ali to nije izgovor! Riješite se opasnih hemeroida, polipa i tumora na vrijeme!
Rektum je zadnji dio crijeva i završava tik pred anusom. Kada se u tom području pojavi krvarenje može se raditi o manjem problemu ili ozbiljnoj komplikaciji, stoga to nikako nije preporučljivo ignorisati

 

Pravu dijagnozu kao i način kojim ćete problem riješiti, reći će vam ljekar. Liječenje se određuje i ovisi odakle dolazi krv. Neki od takvih problema rješavaju se antibioticima ili nekim blagim načinima, a za neke je potrebna operacija ili transfuzija. Upravo zato je tačna lokacija krvarenja od ključnog značenja. 

 

Što može uzrokovati rektalno krvarenje?

 

Najčešći uzroci manjih rektalnih krvarenja su hemeroidi i puknuća. Hemeroidi su natečene vene na području rektuma i anusa, koje uzrokuju bol, nelagodu, krvarenje i osjećaja peckanja. Postoje vanjski i unutarnji hemeroidi, najviše bole unutarnji. Ljekar može dati upute za otklanjanje bolnih simptoma, u primjeru pojave hemeroidne tromboze potreban je hirurški zahvat. Osim hemeroida krvarenje uzrokuju puknuća na tom području. To su posljedice tvrde stolice što osim krvarenja uzrokuje i bol. Kod oba problema savjetuje se mekšanje stolice, prehrana obogaćena vlaknima i tople kupke. Poslije četrdesete godine krvarenje može uzrokovati i divertikuloza, pri čemu je potrebna hospitalizacija ili operacija. Uzroci koji još mogu dovesti do krvarenja su bakterijske infekcije i razne upale, polipi, tumori i traume. 

 

Koji su simptomi rektalnog krvarenja?

 

Najočitiji simptom je naravno prisutnost krvi u raznim količinama i bojama. Osim toga može se javljati bol u predjelu trbuha ili izrazita bol u predjelu rektuma ili anusa. U nekim slučajevima dolazi do vrtoglavice, općenito lošeg osjećanja i malaksalosti,piše portal intimatemedicine.com.hr. 

 

Kada potražiti ljekarsku pomoć?

 

Ljekarsku pomoć potražite u slučaju da krvarenje prati temeratura, bol u trbuhu, povraćanje, gubljenje tjelesne težine, promjena kod probave, proljeva i pojačanog krvarenja. Ljekarska pomoć je nužna u slučaju gubitka velike količine krvi, gubitka svijesti, otežanog disanja, povećanog srčanog pritiska i kada je stolica crne boje. Ljekar prvo uključuje infuziju, a po potrebi i transfuziju. Daljnje liječenje ovisi o uzroku krvarenja. 

 

Kako si pomoći kod kuće?

 

Ako se mala količina krvi pojavi na toaletnom papiru i krvarenje se ne povećava ili postupno prestaje možete si pomoći sami. To se događa vjerojatno zbog hemeroida ili puknuća. U ostalnim slučajevima je potrebna ljekarska pomoć. Možete si pomoći mastima koje kupite u ljekarnama bez recepta u ljekarni. Osim toga pijte 8 do 10 čaša vode dnevno i redovno se kupajte ili tuširajte kako bi očistili kožu oko anusa. Jedite hranu bogatu vlaknima, na primjer suhe šljive. Na toaletu ne sjedite predugo, za olakšanje i smanjenje boli stavljajte hladne obloge.

 

 

(magazin.net.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook