Sindrom 'mačje oko'
Ovaj izuzetno rijedak hromosomski poremećaj javlja se pri rođenju i traje cijeli život. Sindrom je dobio ime po simptomu - nedostatku tkiva u oku, zbog čega se zjenice sužavaju i guraju u šarenicu. Nažalost, ovaj sindrom zahvaća i bubrege, srce, uši i koštani sistem, a može uzrokovati i hiperaktivnost i blagi mentalni invaliditet. Također, može se dijagnosticirati u fetalnoj fazi, a liječenje ovisi o jačini simptoma. Iako se ne može promijeniti izgled oka, vid se može poboljšati nošenjem naočala ili leća.
Paraliza oka
U svakom slučaju paralize oka, ono izgubi sve osjete i motoriku. A puno se češće događa nego što biste pomislili. To je obično simptom nekoliko različitih bolesti, kao što su dijabetes, periferna arterijska bolest, tumor na hipofizi ili srčano-žilna oboljenja. Također je povezana s Kearns-Sayreovim sindromom, koji uzrokuje gomilanje pigmenta iza oka, a dolazi u kombinaciji sa srčanim bolestima. Liječenje očne paralize ovisi o temeljnom uzroku, pa ako je uzrok izliječen, i paraliza će proći.
Atetoza zjenica
Ovo nehotično, samovoljno smanjivanje i povećanje zjenica više je prirodna pojava nego zdravstveno stanje, jer se može dogoditi bilo kome. Kad uperite svijetlo u nečije zjenice, one će se povećivati i smanjivati polako, kako bi se prilagodile novom, svjetlijem okruženju. To je normalan način reakcije, a ako se to ne događa u navedenoj situaciji, to bi mogao biti ukazatelj na neki zdravstveni problem. No kad se ovakva atetoza odvija bez pomoći svijetla, može ukazivati na čitav niz tegoba, uključujući neurosifilis i multiplu sklerozu.
Očni herpes
Da, tačno je takav kako zvuči. Može biti uzrokovan herpes simplexom ili zosterom, te se ne može prenijeti putem seksa. Može se javiti kao bolno mjesto ili kvržica na kapku, a obično će nestati sam od sebe unutar jednog tjedna od pojave, no dotad može uzrokovati crvenilo, glavobolju i fotofobiju, tj. osjetljivost na svjetlost. Kod težih slučajeva, može doći do istih simptoma samo u bolnijem izdanju, dok se jako rijetko herpes može razviti i unutar oka, zbog čega može doći do privremenog gubitka vida.
Crvene oči kod albino ljudi
Albinizam je stanje uzrokovano nedovoljnom proizvodnjom melanina, pigmenta koji osigurava boju našoj koži i kosi. Nedostatak melanina utječe i na oči koje mogu djelovati crveno ili ružičasto. Budući da albino ljudima nedostaje pigmenta, njihove oči nisu stvarno crvene, nego im šarenica postaje toliko prozirna da se kroz nju vide krvne žile, uslijed čega se vidi crvenilo. Nažalost, zbog nedostatka melanina i mrežnica lošije apsorbira svjetlost, pa su oči izrazito osjetljive na svijetlo, koje ih čak može i oštetiti.
Tumor oka
Iako se obično pojavljuju iza oka, očni tumori su za početak neugodni. No još su čudniji kad se razviju s vanjske strane oka. Gotovo su uvijek benigni i većinom ne uzrokuju probleme s vidom, a liječnici koji su se susreli s ovakvim slučajevima tvrde da pacijenti često ne žele na uklanjanje jer im tumori ne smetaju, osim što mogu uzrokovati blagi astigmatizam. No na nekim od ovih tumora mogu rasti folikule, hrskavica pa čak i znojnice. Jedan čovjek u Iranu odlučio se na uklanjanje kad mu je iz tumora počelo rasti nekoliko crnih dlaka koje su mu smetale pri treptanju.
Heterokromija
Ovo učestalo stanje pri čemu su šarenice različite boje može biti prirođeno, no može se pojaviti i kasnije tijekom života. Iako je riječ o prilično benignom stanju, ono može biti i simptom nečeg težeg, kao što je Waardenburg sindrom. Inače, u slučaju heterokromije, oči ne moraju nužno biti potpuno različite boje, jer neki ljudi imaju dvije različite boje unutar jedne šarenice, dok se kod nekih može javiti krug drugačije boje uz samo rub zjenice.
Polikorija
Višestruke zjenice su jedno od najrjeđih stanja na svijetu - postoji tek šačica slučajeva zapisanih u povijesti, te je nepoznato kako kako se tačno razvija. Osobe s polikorijom imaju dvije ili više zjenica u jednom oku, s tim da su sve zjenice okružene istom šarenicom, no imaju svoje mišiće i mogu djelovati neovisno jedna o drugoj.
Hemolakrija
Možda i najbizarnije zdravstveno stanje je poznatije pod nazivom 'krvave suze'. 2009. godine tinejdžer Calvino Inman odjednom je počeo plakati, a njegove suze su bile krvave. Budući da je mislio da umire, pohitao je u bolnicu, ali ni nakon svih pretraga nisu uočene nikakve abnormalnost, te ni danas znaučnici ni liječnici ne znaju zbog čega je plakao krv. Jedan drugi čovjek, Michael Spann, osjetio je naglu glavobolju i počeo je krvariti iz očiju, nosa i usta. Od tog prvog doživljaja, plače krvave suze barem jednom ili dva puta sedmično. Nevjerovatno je da su i Spann i Inman iz Tennesseeja. Jedno istraživanje iz 2004. godine pratilo je četvero djece koja su bolovala od hemolakrije, no svi se se oporavili bez ikakvog liječenja.
(Magazin.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook