Loša vijest za ruskog predsjednika

Putin u panici: Cijene nafte na svjetskim tržištima juče snažno pale, nova pojeftinjenja do kraja sedmice

Biznis Klub06.01.15, 10:59h

Putin u panici: Cijene nafte na svjetskim tržištima juče snažno pale, nova pojeftinjenja do kraja sedmice
Dodatni pritisak na cijene došao je i od objave američke kompanije ConocoPhilips da je na njihovom novom polju u Norveškoj krenulo vađenje nafte

Cijene nafte na svjetskim tržištima jučer su snažno pale, za oko 6%, na najnižu razinu od proljeća 2009., zbog najnovijih podataka koji pokazuju da je proizvodnja nafte u Rusiji dosegnula rekordnu razinu u posljednjih 25 godina.

 

Američka nafta pala je ispod 50 dolara za barel, dok je nafta tipa Brent, referentna za evropsko tržište, pala ispod 53 dolara.

 

Dodatni pritisak na cijene došao je i od objave američke kompanije ConocoPhilips da je na njihovom novom polju u Norveškoj krenulo vađenje nafte.

 

Nafta do kraja sedmice na 40 dolara

 

Osim toga, Saudijska Arabija, koja je glavna izvoznica nafte snizila je cijene nafte za evropske kupce, kako bi sačuvala tržišni udio, dok su zemlje članice OPEC-a snizile cijene po kojima naftu prodaju američkim rafinerijama.

 

Cijene nafte snažno su pale u odnosu na maj prošle godine, kada se američkom naftom trgovalo po 107 dolara za barel, a naftom tipa Brent po 117 dolara.

 

Cijena nafte do kraja sedmice, prema procjenama trgovaca, mogla bi pasti na 40 dolara, nakon objave podataka o američkim zalihama, koja se očekuje u srijedu.

 

Snažan udarac Rusiji

 

Ovo je loša vijest za Rusiju jer čak 50% prihoda njihovog državnog budžeta ovisi o nafti i plinu.

 

Ruski dužnosnici prošle su sedmice izjavljivali da će Vlada biti prisiljena povećati poreze, dobnu granicu za penzionisanje ili štampati novac, kako bi se izbjeglo da deficit proračuna izmakne kontroli.

 

Bez smanjenja troškova proračuna, uz nesigurnost na prihodovnoj strani, ruski budžet bit će u deficitu o 4 biliona rubalja. Rezervni proračunski fond bit će potrošen za 18 mjeseci.

 

Prema sadašnjem tečaju, 4 biliona rubalja je 71 milijarda dolara, dok rezervni fond iznosi 89 milijardi dolara.

 

(Index.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)

 

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook