VIDEO/ Liga prvaka

Građani pokorili Rim i plasirali se među 16 najboljih ekipa u Evropi!

Sport10.12.14, 22:49h

Prije posljednjeg 6. kola grupe E Lige prvaka, Bayern je bio siguran na prvom mjestu, dok su Roma, Manchester City i CSKA imali po pet osvojenih bodova i uz mnoge rezultatske kombinacije, sve je bilo otvoreno.

Roma-Manchester City 0:2

Manchester City je krucijalnom pobjedom u Rimu uspio da se plasira među 16 najboljih ekipa Starog kontinenta.

U 5. minuti Holebas je imao kolosalnu šansu kada se iznenada našao sam ispred Harta iskosa sa lijeve strane, ali engleski golman je odlično odbranio njegov udarac. Na drugoj strani prijetio je Milner, ali bez veće opasnosti, da bi u 20. minuti nakon odličnog prodora, Gervinho nezgodno šutirao, a Hart je na jedvite jade zaustavio njegov pokušaj.

Udarac Džeke u 24. minuti je bio neprecizan, dok su Građani polako preuzimali inicijativu. Ipak, Roma je bila opasna iz brzih kontri i polukontri, pa je Gervinho opet solidno pokušao krajem prvog dijela, ali je pucao pored gola. Gosti su najbolju priliku za gol imali u 38. minuti nakon što se Milner dobro ubacio i šutirao, ali je De Scantis pravovremenom intervencijom sačuvao mrežu.

Engleski prvaci su dosta oprezno igrali i u nastavku, iako im je gol bio prijeko potreban, pa do 58. minute nije bilo većih uzbuđenja. Onda je Pjanić silovito šutirao sa 30-ak metara, a Hart je uz male probleme uspio odbraniti. I onda u 60. minuti nastao je muk na Olimpicu. Samir Nasri je fenomenalno šutirao sa vrha kaznenog prostora i zakucao je loptu pod prečku gola De Scantisa za veliko slavlje gostiju i vodstvo od 0:1.

Nainggolan je u 64. minuti šutirao jako, ali i po sredini gola, pa je Hart loptu poslao u korner. Ljajić je u 67. minuti uradio sve sam, međutim poslao je loptu visoko preko gola iz dosta dobre pozicije. Romi su u tim trenucima trebala dva pogotka za prolaz dalje, Garcia je pokušao sa izmjenama doći do željenog rezultata, a u 71. minuti za manje od 60 sekundi Roma je propustila dvije sjajne prilike. Prvo je nakon centaršuta Pjanića, Manolas glavom pogodio stativu, a u nastavku akcije Demichelis je gotovo sa gol-linije izbacio pokušaj rezerviste Destra.

Nakon toga jasno je bilo da Vučica nema snage za preokret, a sve dileme je riješio Pablo Zabaleta u 87. minuti za konačnih 0:2. Edin Džeko je teren napustio u 78. minuti, dok je Miralem Pjanić odigrao cijeli meč sa svoj tim.

Rezultati posljednjeg, 6. kola grupne faze takmičenja u nogometnoj Ligi prvaka:

E-grupa:

Bayern Munchen - CSKA Moskva       3:0 (1:0)
Roma - Manchester City             0:2 (0:0)

Tabela:

1. Bayern Munchen       6  5  0  1  16:4   15
2. Manchester City      6  2  2  2   9:8    8
3. Roma                 6  1  2  3   8:14   5
4. CSKA Moskva          6  1  2  3   6:13   5

F-grupa:

Ajax Amsterdam - Apoel Nikozija    4:0 (1:0)
Barcelona - Paris St. Germain      3:1 (2:1)

Tabela:

1. Barcelona            6  5  0  1  15:5   15
2. Paris St. Germain    6  4  1  1  10:7   13
3. Ajax Amsterdam       6  1  2  3   8:10   5
4. Apoel Nikozija       6  0  1  5   1:12   1

G-grupa:

Chelsea - Sporting Lisabon          3:1 (2:0)
Maribor - Schalke                  0:1 (0:0)

Tabela:

1. Chelsea              6  4  2  0  17:3   14
2. Schalke              6  2  2  2   9:14   8
3. Sporting Lizbona     6  2  1  3  12:12   7
4. Maribor              6  0  3  3   4:13   3

H grupa:

Athletic Bilbao - Bate Borisov     2:0 (0:0)
Porto - Šahtar Donjeck             1:1 (0:0)

Olympiakos  - Malmö           4:2 (1:0)
Juventus Torino - Atletico Madrid  0:0 (0:0)

Tabela:

1. Atletico Madrid      6  4  1  1  14:3   13
2. Juventus Torino      6  3  1  2   7:4   10
3. Olympiakos      6  3  0  3  10:13   9
4. Malmö                6  1  0  5   4:14   3

B-grupa:

Liverpool - Basel                  1:1 (0:1)
Real Madrid - Ludogorec Razgrad    4:0 (2:0)

Tabela:

1. Real Madrid          6  6  0  0  16:2   18
2. Basel                6  2  1  3   7:8    7
3. Liverpool            6  1  2  3   5:9    5
4. Ludogorec Razgrad    6  1  1  4   5:14   4

C-grupa:

Benfica Lisabon  - Bayer Leverkusen 0:0 (0:0)
Monaco - Zenit Sankt Peterburg     2:0 (0:0)

Tabela:

1. Monaco               6  3  2  1   4:1   11
2. Bayer Leverkusen     6  3  1  2   7:4   10
3. Zenit St. Peterburg  6  2  1  3   4:6    7
4. Benfica              6  1  2  3   2:6    5

D-grupa:

Borussia Dortmund - Anderlecht     1:1 (0:0)
Galatasaray - Arsenal              1:4 (0:3)

Tabela:

1. Borussia Dortmund    6  4  1  1  14:4   13
2. Arsenal              6  4  1  1  15:8   13
3. Anderlecht           6  1  3  2   8:10   6
4. Galatasaray Istanbul 6  0  1  5   4:19   1

Dvije prvoplasirane ekipe iz svake grupe izborile su nastup u osmini finala Lige prvaka, dok će trećeplasirane nastaviti takmičenje u  šesnaestini finala Evropske lige.

Žrijeb će se obaviti u  ponedjeljak, 15. decembra, u sjedištu  Evropske nogometne federacije u Nyonu.

(Scsport.ba, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)