Domaći proizvođači su u panici otkako je Konzum kupio Mercator, jer prvo što je novi vlasnik uradio jeste - podigao cijene za bh. kompanije koje svoje proizvode žele prodavati u ovom hrvatskom trgovačkom lancu.
Bh. mediji sedmicama bruje o tome kako je za domaće proizvođače gotovo nemoguće prodrijeti u Konzum, o čemu složno svjedoče kompanije iz oba entiteta. Međutim, Konzum ih ignoriše, ne želeći se upuštati u objašnjavanja koja (uzaludno) zahtijevaju privrednici, mediji i građani.
DEPO Portal je, tragom ovih informacija, još sredinom prošle sedmice pokušao doći do odgovora na neka od gorućih pitanja vezanih za novonastalu situaciju, ali svi naši pokušaji pali su u vodu.
Sve je krenulo od potrage za kontakt brojem. Reklo bi se da doći do broja telefona uprave jedne tako velike kompanije - koja samo u BiH ima 170 prodavnica - ne bi trebalo biti veliko umijeće, međutim u slučaju Konzuma, to je gotovo pa – nemoguća misija.
Na web stranici Konzuma u BiH broja telefona nema, osim onog besplatnog info telefona za kupce. Nadu nam je, ipak, ulio odjeljak ‘kontakti za medije’. Međutim, ne zadugo. U tom odjeljku nema nikakvog broja, ali makar nude (tješimo se) prostor putem kojeg im možete poslati svoj upit. Nakon što smo u online formular ispisali svoj iscrpan životopis, zatim u dijelu ‘vaša poruka’ otkucali pitanja na koja tražimo odgovore, pa kliknuli ‘pošalji’, dočekala nas je poruka ‘pogrešan ili nepotpun unos’. Nakon ponovne detaljne provjere da nismo, zaista, nešto propustili – ispostavilo se da nismo, nego da je Konzum napravio blokadu prema novinarima, jer jednostavno ne želi da bude kontaktiran i da bilo šta ‘objašnjava’ medijima i građanima.
U nemogućnosti da stupimo u kontakt s upravom, nazvali smo besplatni info telefon, te dobili mejl adresu marketinga Velproa (jer ne postoji sektor odnosa s javnošću), na koji smo poslali naš upit s molbom da nam u roku od četiri dana (znači, bili smo više nego fleksibilni) dostave odgovore na nekoliko pitanja. Međutim, četiri dana kasnije – od odgovora ništa. Zovemo ponovo info telefon – niko se ne javlja. Zovemo drugi put info telefon – niko se opet ne javlja. Paranoično zovemo s drugog broja telefona i nakon pola zvona – javlja se službenica, potvrdivši da su u marketing službi dobili naš upit, ali da ona ne zna ništa o tome kad i namjeravaju li uopće odgovoriti.
Tada nam ljubazno otkriva da Konzum u BiH, ipak, ima i broj centrale (kojeg, da opet ponovimo, nije moguće naći na njihovoj oficijelnoj web stranici), a preko koje možemo doći do zaposlenih u sektoru marketinga. Zovemo centralu, spajaju nas sa marketingom, ali tamo – muk. Niko se ne javlja. Iste ‘metode’ koristimo i naredna dva dana, ali niko ne odgovara na naše pozive. Ponovo šaljemo mejl s molbom da nam samo jave namjeravaju li se ikako očitovati, ali ne dobijamo nikakav odgovor.
Konzum, dakle, ne želi odgovoriti na optužbe o visokim naknadama kojim taj trgovački lanac uslovljava bh. proizvođače, ali i na to zašto ignoriše domaće proizvode. Uprava ovog hrvatskog trgovačkog lanca ne želi odgovoriti niti na prozivke predsjednika Udruženja ‘Kupujmo i koristimo domaće’, koji je za DEPO portal ustvrdio da Konzum na diskriminirajući način formira cijene, stavljajući na bh. proizvode astronomske marže.
Željeli smo saznati i na koji će se način Konzum ‘boriti’ protiv pretežno negativnog raspoloženja kupaca prema ovom trgovačkom lancu, kako bi se ta slika u javnosti eventualno promijenila, no ništa od toga. U Konzumu ne želi dati odgovor ni na pitanje – kako misle opstati na ovom tržištu, čiji su građani, prema svim relevantnim istraživanjima, najsiromašniji u regionu. Konzum, takođe, ne želi komentarisati ni optužbe Udruženja ‘Kupujmo i koristimo domaće’ da na policama njihovih marketa u BiH ima tri puta više proizvoda iz Hrvatske nego iz BiH.
I tako, pokušali smo dobiti sve relevantne odgovore za ovdašnju javnost i čuti i drugu stranu priče, no umjesto toga - dobismo 'šipak'. Možemo jedino da zaključimo da se Konzum očito vodi onom provjerenom maksimom - da je i loš publicitet, zapravo, reklama za njihov brend.
No, obzirom na ovakav sraman i ignorantski odnos hrvatskog trgovačkog lanca prema bh. javnosti i domaćim kompanijama, za očekivati je da im se vrati 'milo za drago' i da parola 'kupujmo domaće!' postane imperativ bh. potrošača, a ne samo usputna parola!
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook