Prema rezultatima studije koju je za Europsku komisiju izradio konzorcij neovisnih stručnjaka, upola je manja mogućnost da će diplomirani studenti s međunarodnim iskustvom biti dugotrajno nezaposleni u odnosu na svoje kolege koje nisu imale to iskustvo.
Također, pet godina nakon što su diplomirali, stopa nezaposlenosti sudionika Erasmusa niža je 23 posto u usporedbi s onima koji nisu prošli kroz studentsku razmjenu, piše Novi list.
Neprihvatljivo visoka razina nezaposlenosti mladih u EU-u
"Rezultati studije utjecaja Erasmusa izuzetno su važni s obzirom na neprihvatljivo visoke razine nezaposlenosti mladih u EU-u. Poruka za budućnost je jasna: ako studirate ili se osposobljavate u inozemstvu, povećat ćete šanse za pronalaženje zaposlenja", poručila je povjerenica za obrazovanje, kulturu, višejezičnost i mlade Androulla Vassiliou.
Erasmus postoji već 27 godina i dosad je potporu u okviru tog programa koristilo više od tri milijuna studenata. Broj studenata iz Hrvatske koji su bili na razmjeni u inozemstvu, radi studiranja ili prakse, zasad je još uvijek relativno skroman: u akademskoj godini 2011/2012. bilo ih je 882, godinu kasnije 1.124. U lanjskoj akademskoj godini Hrvatska je ugostila oko 700 studenata iz drugih europskih država.
Rješavanje problema, poznavanje vlastitih prednosti i slabosti, te odlučnost u odlučivanju
Prema rezultatima nove studije, čak 92 posto europskih poslodavaca koji su sudjelovali u istraživanju ustvrdilo je da kod svojih zaposlenika traže upravo osobine koje se potiču programom, kao što je rješavanje problema, poznavanje vlastitih prednosti i slabosti te odlučnost u odlučivanju. Dvije trećine anketiranih poslodavaca istaknulo je i da zaposlenici s međunarodnim iskustvom imaju veću profesionalnu odgovornost.
(net.hr/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook