Ivica Todorić, vlasnik Agrokora, 53 posto dionica slovenskog Mercatora kupio je za 544 miliona eura. Ujedno, ovim spajanjem je nastala i daleko najzaduženija grupa na Balkanu, koja ima ukupno 5,3 milijardi eura duga. Kako piše ljubljanski Dnevnik, Ivica Todorić je postao najutjecajniji čovjek u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji i Crnoj Gori, a njegov koncern prevelik za propast, jer bi usljed toga došlo do finansijskog sloma bankarskog sistema na čitavom Balkanu. Todorć u rukama ima sudbinu cijele prehrambene industrije zemljama bivše Jugoslavije. Prehrambena kompanija, koja odluči da se povuče sa police ujedinjenog Mercatora i Konzuma teško će preživjeti.
No, ono što je za BiH bitno je da se, s aspekta potrošača, ništa značajno neće promijeniti, ali s aspekta domaće proizvodnje itekako hoće.
Dragovan Petrović iz Pokreta potrošača RS-a je mišljenja da za potrošače neće biti značajnijih promjena, jer su cijene u svim trgovačkim lancima skoro identične, razlika je u nekoliko feninga. Inače, karakteristika maloprodajnog sektora u BiH je to što je ponuda mnogo veća od potražnje, zbog male kupovne moći stanovništva, što znači da ni trgovci neće moći povećavati cijene.
Po nas je loše, kazao je Petrović, to što su naši proizvođači u lošoj poziciji u stranim trgovačkim lancima, jer kad su se otvarali niko im nije postavljao uslove u pogledu prisustva domaćih proizvoda na policama.
"Naših proizvoda nema na policama tih trgovačkih lanaca u susjednim zemljama, a njihovi su preplavili naše trgovine i mi, umjesto svoju, pomažemo njihovu privredu, naš deficit stalno raste. Drugi problem je to što naše firme ne mogu da izdrže uslove plaćanja, jer moraju čekati i po šest mjeseci da naplate robu, a novac im je potreban za tekuće troškove, što utiče na finansijsku sposobnost kompanija", rekao je Petrović.
Spajanjem Konzuma i Mercatora samo je potvrđena dominacija na tržištu, kazao je ekonomista Igor Gavran, dok je naš tržišni regulator, Konkurencijsko vijeće, odmah to podržao.
"Može se Konkurencijsko vijeće pravdati nekom svojom statistikom koja uključuje trafike i male prodavnice, ali činjenica je da je ostao samo jedan konkurent i da su Konzum i Mercator apsolutno dominantni na tržištu BiH", kazao je Gavran.
U svemu je najvažnije to što su bh. proizvođači ovisni o tom trgovačkom lancu, ako ih nema na policama u tom lancu, kao da ih i nema na tržištu. To, opet, ne mora značiti ništa loše, jer proizvođači koji uđu u taj lanac lakše će se probiti na tržište u regiji, a biće im lakše pregovarati sa jednim trgovačkim lancem, nego sa dva. Ipak, nije dobro da bilo ko kontroliše tržiše.
Ovo spajanje je, kako je kazao vlasnik bh. trgovačkog lanca Amko komerc i mostarskog Hepoka Muamer Aleta, veliki problem za bh. proizvođače, jer će Konzum i Mercator imati monopol na tržištu. On je mišljenja da će sad Konzum biti prisiljen da gura slovenske proizvode nauštrb proizvoda iz ostalih zemalja.
U Konzumovim i Mercatorovim prodavnicama u BiH mnogo više je slovenskih i hrvatskih proizvoda nego naših, više ni krompir i jabuke neće kupovati na domaćem tržištu, i njih će uvoziti.
"Mi ćemo jednostavno biti potrošačko društvo, kupci proizvoda iz susjedstva, a na kraju će doći do smanjenja broja radnih mjesta jer se naše firme ne mogu probiti na police njihovih prodavnica", kazao je Aleta.
(Oslobodjenje.ba, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook