PITANJE NA KOJE SE ČEKA ODGOVOR

Zašto je avion pao hiljade milja daleko od rute?

Arhiva24.03.14, 18:25h

Malezijski premijer Najib Razak kazao je u ponedjeljak porodicama putnika nestalog malezijskog aviona da je Boeing 777 svoje putovanje završio u južnom dijelu Indijskog okeana, hiljade milja daleko od rute kojom je avion trebao letjeti, prenose agencije

lokacija nestalog aviona

Malezijski premijer Najib Razak kazao je u ponedjeljak porodicama putnika nestalog malezijskog aviona da je Boeing 777 svoje putovanje završio u južnom dijelu Indijskog okeana, hiljade milja daleko od rute kojom je avion trebao letjeti, prenose agencije.

- S velikom tugom vam moram reći da podaci potvrđuju da je posljednja pozicija aviona zabilježena u Indijskom okeanu, južno od Pertha - kazao je Razak. Njegova izjava, javljaju agencije, temelji se na informacijama britanske satelitske kompanije Inmarst.

Avion na letu MH370 malezijske aviokompanije izgubio se s radara 8. marta, manje od sat vremena nakon polijetanja iz Kuala Lumpura za Peking s 227 putnika i 12 članova posade, među kojima je više od 150 Kineza, i misteriozno nestao i od tada se za njim intenzivno tragale spasilačke posade čak 26 zemalja, među kojima Australija, Japan i Kina. SAD je Australiji ustupio napravu za otkrivanje crne kutije. Ona se malom brzinom vuče iza broda kako bi detektirala zvuk iz crne kutije na maksimalnoj dubini od 20.000 stopa (6.090 metara).

Prema prvim imformacijama, avion je naglo skrenuo s rute te je postojala sumnja da je namjerno skrenut sa zadanog kursa. CNN je u nedjelju izvijestio da se avion s 35.000 stopa (10.600 metara) naglo strmoglavio na 12.000 stopa (3.650 metara), što bi značilo da su piloti reagirali na vanrednu situaciju. Međutim, nikakav poziv za pomoć nije upućen, a sudbina aviona je više od dvije sedmice predstavljala pravu zagonetku.

Kinezi su u potrazi za avionom uputili Iljušine IL-76 te cijelu flotilu brodova, među kojima je i ledolomac Snježni zmaj. Kineski brodovi će početi stizati u područje pada aviona u utorak, a trenutno to područje 'češlja' 10 aviona.

Sada je najvažnije što prije pronaći crnu kutiju koja snima podatke o letu i komunikaciji u pilotskoj kabini, jer signal odumire nakon 30 dana.

(Tportal.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook