MNOGIMA BI DOBRO DOŠAO

Uskoro detektor laži za objave na društvenim mrežama

Arhiva20.02.14, 21:00h

Društvene su mreže sve više mediji za prenošenje informacija, a kako lažnih objava ima svakoga dana u golemim količina, detektor laži stvarno bi dobro došao

društvene mreže
Koliko ste puta na društvenim mrežama naletjeli na objavu koja vam se učinila istinitom i važnom, pa ste je proslijedili unaokolo, samo da bi na kraju shvatili da se radi o lažnoj glasini i da ste se izblamirali?

Naučnici sa Univerziteta Sheffield su, ponukani idejama da treba ugasiti društvene mreže koje su se pojavile nakon nereda u Londonu 2011. godine odlučili pokrenuti projekt Fama usmjeren ka otkrivanju lažnih glasina.

Radi se o sistemu koji će kategorizirati izvore informacija na raznim nivoima, primjerice, stručnjaci, novinari ili svjedoci. Uz to, pretraživat će povijest profila na društvenim mrežama kako bi se ustanovilo objavljuje li istinu ili laži.

Naravno, pratit će se razvoj komunikacije na društvenim mrežama i provjeravati izvori da se ustanovi radi li se o pravoj ili lažnoj informaciji, a rezultati će se na kraju predstaviti vizuelno kako biste mogli sami procijeniti tačnost informacije.

Glasine su odlučili kategorizirati na sljedeći način: špekulacija, kontroverza, nenamjerno i zlonamjerno širenje lažnih informacija.

Sistem bi trebao zaživjeti za otprilike godinu i pol, a naučnici se nadaju da će ovaj svojevrsni detektor laži spriječiti širenje lažnih vijesti.

(Metro-portal.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook