POSAO ZA POŽELJETI

Plata od 500.000$? Hvala, malo mi je!

Arhiva12.01.14, 17:52h

Jedan programer Googlea odbio je godišnju platu od 500.000 dolara u drugoj kompaniji, jer je bila premala u odnosu na 3 miliona koje zarađuje na sadašnjem poslu

Google Chrome nova Jedan programer Googlea odbio je godišnju platu od 500.000 dolara u drugoj kompaniji, jer je bila premala u odnosu na 3 miliona koje zarađuje na sadašnjem poslu.

Zahvaljujući novcu kojim raspolaže, Google je apsolutni pobjednik u trci za talentima u Silicijumskoj dolini. Poslednji dokaz za to je priča osnivača jedne uspješne start up firme koji je ponudio posao jednom Guglovom programeru, i to za godišnju platu od 500.000 dolara.

Osnivač start upa kaže da ga je programer "otkačio", zahvalivši se na ponudi uz objašnjenje da u Googleu zarađuje tri miliona dolara godišnje.

Plata od tri milina dolara godišnje, pa čak i od 500.000 dolara godišnje, je prilično iznad prosječne zarade u Silicijumskoj dolini.

Lovac na talente Scott Parsel kaže da se godišnja plata softverskih inženjera koje angažuje, kreće oko 165.000 dolara. Prosječna osnovna plata za inženjere u Guglu iznosi 128.000 dolara godišnje.

Ali zarade u Silicijumskoj dolini mogu i vrtoglavo da rastu, daleko više od pomenutih tri miliona dolara. Tako je potpredsednik Tvitera Christopher Fray prošle godine zaradio čak 10,3 miliona dolara.

Gugl, inače, uživa reputaciju kompanije koja uvek uspijeva da pridobije i zadrži ljude koje želi. Google je npr. uspio da skloni Endija Rubina sa mjesta šefa za razvoj Androida, a da ga ipak zadrži u kompaniji, gde trenutno radi na razvoju robota.

To je zasluga direktora Larya Pagea koji se potrudio da Google pretvori u mjesto gde bistri ljudi dobijaju šansu da učestvuju u veoma ambicioznim projektima rješavanja zahtjevnih problema. Prije nego što je "preuzeo fotelju" u Googleu 2011. godine, mnogi kadrovi su napuštali kompaniju i odlazili u konkurentske firme poput Facebooku i Twittera.

Situacija je sada potpuno drugačija. Mada, veliki faktor u svemu tome ima i ogroman novac kojim Google raspolaže.

 

(b92/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook