Građane Sarajeva i ovog jutra je dočekao oblak smoga koji se nadvio nad gradom, što dodatno potvrđuje posljednje informacije da je glavni grad Bosne i Hercegovine najzagađeniji u regiji, javlja Anadolu Agency (AA).
I ovog jutra pojedina sarajevska naselja bila su prekrivena oblakom smoga i magle. Sa padinskih dijelova grada neka naselja se nisu mogla ni vidjeti.
No, stručnjaci tvrde da su danas prilike u gradu nešto bolje nego prethodnih dana.
Kako je u izjavi za AA rekao ekspert za kvalitet zraka i klimatske promjene Martin Tais, današnji nivo loših nepovoljnih čestica od PM10 je, ipak, znatno niži u odnosu na prethodne dane.
"Trenutna koncentracija čestica PM10 je 100 mikrograma po metru kubnom, a jučer su, recimo, bile 400, a prekjučer čak 800. Ovakav visok nivo čestica uzrokuju najviše specifični uslovi sarajevske kotline. Mi se nalazimo u kotlini i kad je hladno, mi imamo poklopac. Debljina sloja iznad grada je 300 metara. Iznad toga je lijepo i sunčano, a ispod toga gadno, kao i uvijek", pojasnio je Tais.
Dodatni problem je vraćanje uglja kao sredstva za grijanje u gradu, dodao je on.
U '60. i '70. godinama, zbog visokih koncentracija sumpordioksida i uglja uveden je plin u grad, a sada se ugalj ponovo vraća.
"I to veoma lošeg kvaliteta. Ministarstvo kantonalno i inspekcija kontrolišu kvalitet uglja, jer je precizno navedeno koja vrsta uglja se smije ložiti. Međutim, ugalj nije nikakvo rješenje za grad. Pritom imamo 150.000 automobila, pretežno starije dobi, koji, također, zagađuju česticama, posebno dizel automobili. Skučeni smo i previše je automobila za ovaj grad", istakao je Tais, dodavši da bi jedno od mogućih rješenja moglo biti pravljenje brze ceste od Baščaršije do Ilidže, kako bi se smanjilo vrijeme putovanja. Tako bi emisije zagađivanja bile smanjenje za četiri puta.
Početkom 2013. godine, britanski Guardian objavio je mapu, na kojoj se vidi da je Sarajevo najzagađeniji grad u Evropi. To znači da Sarajevo ima godišnju koncentraciju čestica PM10 veću od 372 mikrograma po kubnom metru!
Ljekari upozoravaju građane da izbjegavaju izlaske iz kuća, te da što više borave na okolnim planinama i čistom zraku. Svjetska zdravstvena organizacija, također, upozorava da izlaganje štetnim česticama u vazduhu dovodi do povećanja rizika od mnogih hroničnih i akutnih respiratornih problema.
(Anadolija/aa)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook