Brojni lakovjerni bh. građani koji su kupovali auto putem interneta bili su žrtva prevaranata, a neki od njih su u pokušaju da pazare vozilo iz inostranstva prevareni su i za više hiljada eura.
Federalna uprava policije (FUP) je u prethodnom periodu zaprimila više takvih prijava, a najčešći primjeri su lažni oglasi za prodaju vozila, kao i prevare putem Facebooka.
“Što se tiče kupovine vozila, sve počinje tako što na web stranici koja se bavi prodajom izvršilac krivičnog djela objavljuje oglas o prodaji automobila primamljivih karakteristika i cijene, koja je niža od stvarne cijene četvorotočkaša na tržištu”, pojašnjavaju iz FUP-a.
Nakon što lakovjerni kupac i prevarant razmijene mejlove i ostale kontakte, nastavlja se onlajn komunikacija. Kradljivac, često iz inostranstva, uvjerava žrtvu u validnost oglasa, šaljući mu mejlove sa logotipom “ozbiljne” firme.
To kupcu ulije povjerenje, a prodavac mu na kraju i navede da, primjera radi, audi TT prodaje za 5.000 eura jer se seli u Veliku Britaniju, gdje se vozi lijevom stranom, pa mu treba i vozilo sa volanom na desnoj strani.
“Tokom komunikacije izvršilac krivičnog djela postepeno navodi žrtvu na uplatu dijela novca ili punog novčanog iznosa cijene automobila. Nakon dogovora žrtva uplaćuje novčani iznos. Po uplati, na žrtvin mejl pristiže potvrda o uplati, te podaci o kompaniji za transport, kojima je teško potvrditi vjerodostojnost”, kažu u FUP-u.
Tu, međutim, nastupa prava drama za kupca, pošto, u zavisnosti od slučaja do slučaja, prevarant uklanja svoje tragove na internetu, obavještavajući žrtvu da postoje problemi u transportu. Štaviše, kradljivac nerijetko uvjeri žrtvu i da uplati određene manje sume novca za troškove transporta, što u većem dijelu slučajeva kupci i urade, te ostanu i bez te sume.
I u MUP-u RS pozivaju građane da ne nasjedaju na ovakve prevare.
“Upoznati smo s time da su građani varani kupovinom putem interneta, zbog čega smo niz puta preventivno djelovali”, kažu u MUP-u RS.
Aida Starčević, PR i brend menadžer portala pik.ba, naglašava da je slučajeva prevara putem interneta bilo mnogo, a kako ističe, tada policijske agencije od njih traže da im ustupe podatke o korisniku.
“Građani treba pravilno da raspolažu svojim novcem, jer niko im ne daje garanciju da će im biti isporučeno vozilo. Ne kažem da se ne treba trgovati putem interneta, ali postoje sigurni načini”, rekla je Starčevićeva.
Oprez sa “Facebook lutrijom”
Iz FUP-a upozoravaju građane i na prevare putem Facebooka, gdje se izdvaja takozvana Facebook lutrija.
“Sve počinje kada žrtva dobije poruku posredstvom Facebooka da je dobitnik određene sume novca na ovoj društvenoj mreži, kao, na primjer, milioniti korisnik. Žrtvu potom uvjeravaju da za prijem novca mora da uplati, na primjer, 4.000 maraka. Po uplati sredstava počinioci uklanjaju tragove”, kažu iz policije.
(Nezavisne/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/av)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook