Kad zimi izađete iz pregrijane kuće na hladnoću, to može izazvati promjene u sitnim krvnim žilama, pa kod osjetljivijih ljudi može doći do pojave Raynaudove bolesti – sitne krvne žilice osjete trenutni grč, pa ruke i noge ostanu 'bez krvi' i osjećate veliku hladnoću i bol.
Zato ne treba pregrijavati kuću, temperatura bi trebala biti između 18 i 20 stepeni.
Pijte kafu i čaj bez kofeina
Kofein blokira receptore u krvnim žilama i sprečava da se stisnu kad je hladno. Budući da krvne žile ostaju proširene, brže gubite toplinu. Dakle kafu s kofeinom pijte samo ako ćete cijeli dan biti u toplom.
Ne stavljajte ruke u džepove
Oduprite se želji da ruke stavite u džepove. Umjesto toga, prirodno zamahujte njima dok hodate. Na taj će način mišići ruku raditi, poboljšaće se cirkulacija i ruke će biti toplije.
Jedite više proteina
Probava proteina podiže tjelesnu temperaturu bolje nego ugljeni hidrati ili masti.
Ne nosite vunenu kapu
Izaberite kapu koja pokriva i uši jer su one tanke, ali imaju veliku površinu tako da lako gube temperaturu.
Neki stručnjaci preporučuju da umjesto vunene kape nosite onu od polietilen tereftalata (PET), koji je sintetička alternativa vuni. Ovaj sintetički materijal je lakši, bolje izoluje i koristi se u izradi mnogih zimskih proizvoda.
Dišite kroz nos
Nosnice su filtri u kojima se zagrijava zrak prije nego dođe u pluća. Dišete li na usta, hladan zrak dolazi bez zagrijavanja.
Kreme za lice će pomoći
Muči li vas ekcem ili dermatitis, po hladnom vremenu nanosite više kreme. Upaljena koža gubi više topline.
Ugrijte cipele na radijatoru
Ako krenete van s toplim nogama, veće su šanse da će takve i ostati.
Kupite stolicu za ljuljanje
Tako ćete generirati energiju dok sjedite. Naime, kad smo nepokretni, tjelesna temperatura pada. No ljuljajući se na stolici, aktivirate velike mišićne grupe ruku i nogu, tako da se održava cirkulacija i toplina.
Družite se
Izađete li van s društvom ili ako druženja organizujete u svom domu, biće vam toplije nego da ste sami. Otkrili su to stručnjaci sa univerziteta Toronto, koji su ispitivali kako usamljenost djeluje na ljude. Pokazalo se da stvara osjećaj hladnoće.
Sjećajte se dobrih dana
Studija provedena na Univerzitetu Southampton pokazala je da prisjećanje na srećne trenutke iz prošlosti stvara subjektivan osjećaj topline prostora.
(Dnevno.hr/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/av)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook