RETROVIZOR/ POGLED NA MORBIDNU BH. ČITALAČKU PUBLIKU

Krv, suze, trač i politika... Zašto Bosance i Hercegovce pozitivne priče više ne zanimaju?!

Arhiva26.11.13, 13:40h

Jako je puno pozitivnih i pohvalnih dešavanja i vijesti, samo što su oči pred njima uglavnom zatvorene... Naša čitateljka osvrnula se na morbudnu bh. čitalačku scenu u kojoj 'prolaze' samo krv, suze i druge šokantne vijesti, od kojih se druge priče nikada ne vide

Krvavi nožPiše: Biljana Radić/bhtour.ba

„Četiri lica stradala u stravičnoj saobraćajnoj nesreći kod Travnika!“

„Ko je ukrao asfalt?!“

„Sastanak političara u Trebinju prošao neslavno...“

„N.N proglašen krivim po svim tačkama optužnice!“ ... i slični crni boldirani naslovi su ono što vam prvo skrene pažnju otvorite li neku od dnevnih bosanskohercegovačkih novina.

Počnete li razgovor na temu da je svjetski poznati brend National Geographic svrstao naš glavni grad među najatraktivnije destinacije u narednoj godini, većina vaših sagovornika vrlo često će vas prekinuti sa pitanjem: „Super, a jesi li ti čitao/la da se „Lana“ razvodi? ....“

Razlog: 80 % vijesti odnosi se na teme iz crne hronike, političke teme, ekonomsku krizu, dugovanja... Kako da vam privuče pažnju članak sa drugačijom tematikom, kad je za takve rezervisana 65. strana lista i sadrži pet rečenica...?

Isti slučaj je sa interent portalima. Naslovne strane ili „homepage“ pune skandalozni naslovi i vijesti iz crne hronike, afere poznatih i manje poznatih i slične vijesti koji naše prilično tamne dane čine još crnjim!

Uređivačka politika bh. novina nije tema priče, a dalo bi se raspravljati o njoj... Ono što je mnogo poraznije je činjenica da takve vijesti imaju najviše pregleda, najčitanije su i čitaoci ih najviše komentarišu. Dakle, vijesti i novinari koji svakodnevno izvještavaju o tim događajima imaju svoju vjernu publiku koja neumorno iz dana u dan čita, iznenađuje se, komentariše, prepričava po više puta dnevno, izvodi zaključke, istovremeno svjesna da ne može ništa promijeniti... ali te rituale svakodnevno ponavlja i ne odriče ih se!

Jako je čudno što se u ovoj državi samo rijetki interesuju za naslove poput: „National Geographic uvrstio Sarajevo među destinacije koje morate posjetiti u 2014. godini.“ Nažalost, takve vijesti imaju jako malo pregleda, a ako se desi da neko prokomentariše, to su u većini slučajeva komentari poput: „Ma šta oni znaju“, „Eto, vi nam recite“, „Još samo da imamo para“, "Narod nema šta da jede" i slično. Zar ne bi trebalo da pozitivnije gledamo na takve vijesti?  Zar ne bi trebalo da slične priče budu cilj kojem težimo i svjetlost ka kojoj se krećemo?

U živoj komunikaciji je slična situacija... Počnete li razgovor na temu da je svjetski poznati brend National Geographic svrstao naš glavni grad među najatraktivnije destinacije u narednoj godini, većina vaših sagovornika vrlo često će vas prekinuti sa pitanjem: „Super, a jesi li ti čitao/la da se „Lana“ razvodi? ....“

Svi su se bavili tim koliko je miliona potrošeno na autoput prošle, koliko ove godine, ko je profitirao od milionskog ugovora... na osnovu čega je N.N. političar izgradio šest vila na Jadranu... a činjenica  da će iduće godine Bosna i Hercegovina biti domaćin jednog od najvećih biciklističkih događaja svih vremena i što će se „Grand Prix 2014“ Tour de France trka voziti kroz 14 opština u okolini Sarajeva i što će ovaj događaj privući sportsku elitu, turiste, investitore -  nije previše dotaklo širu bh. javnost... Realno gledajući, komentarišući i prvu i drugu vijest mi ne dobijamo ništa, ali zar se čovjek ne osjeća bolje kad priča i razmišlja o pozitivnim stvarima... ili stanovnici naše države vole da se osjećaju loše...?

Zar je tako malo ljudi u BiH koji ne smatraju značajnom vijest: „Tour de France u Sarajevu 2014.“ Istina, vijest je objavljena u svim medijima. Uprkos tome, čini mi se da je prilično nenametljivo, nečujno i mirno „prošla“ i „otišla“ u arhivu. Već sutradan svi su se bavili tim koliko je miliona potrošeno na autoput prošle, koliko ove godine, ko je profitirao od milionskog ugovora... na osnovu čega je N.N. političar izgradio šest vila na Jadranu... a činjenica  da će iduće godine Bosna i Hercegovina biti domaćin jednog od najvećih biciklističkih događaja svih vremena i što će se „Grand Prix 2014“ Tour de France trka voziti kroz 14 opština u okolini Sarajeva i što će ovaj događaj privući sportsku elitu, turiste, investitore -  nije previše dotaklo širu bh. javnost... Realno gledajući, komentarišući i prvu i drugu vijest mi ne dobijamo ništa, ali zar se čovjek ne osjeća bolje kad priča i razmišlja o pozitivnim stvarima... ili stanovnici naše države vole da se osjećaju loše...?

Popularni sajt Business Insider je nedavno Stari most u Mostaru uvrstio na listu naijimpresivnijih arhitektonskih dostignuća o kojima se malo zna u svijetu. Osim Starog mosta, na listi su se našle neke od maestralnih građevina širom svijeta... sa sigurnošću tvrdim da je jako mali broj onih koji je ovu vijest vidio, zadržao pažnju na njoj, o čitanju i komentarisanju da ne govorimo. Takođe, taj isti naš Stari most se nalazi na naslovnici oktobarskog izdanja turističkog vodiča koji je izdao Lonely Planet, jedan od vodećih svjetskih turističkih portala... ali koga to sad zanima... Da je recimo riječ o nekom krvavom obračunu na Mostu, svi bismo pričali o tome danima...

Obzirom da je u ovom članku toliko "nebitnih" informacija za  javnost, mnoge od vas nećemo dodatno opterećivati činjenicom da će se u Sarajevu i Istočnom Sarajevu 2017. godine održati Evropski Zimski Olimpijski Festival, koji će imati ogroman turistički, sportski, kulturni značaj za našu državu, kakav je imala i Olimpijada 1984. godine kada su oči cijelog svijeta bile usmjerene ka glavnom gradu Bosne i Hercegovine. Vjerovatno je to za većinu ne baš tako interesantna vijest...

Istina je, jako je puno pozitivnih i pohvalnih dešavanja i vijesti, samo što su oči pred njima uglavnom zatvorene.

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook