Ako ste pomislili da su samo Sarajlije ti koji se u sve većem broju švercaju po tramvajima i busevima, prevarili ste se. Švercanje u javnom prijevozu u Francuskoj sve više postaje poput nacionalnog sporta, a zemlja je u njemu trenutno europski prvak.
U Parizu se na nekim relacijama bez vozne karte vozi čak trećina putnika. Francuski javni prijevoznici na švercerima gube najmanje 400 milijuna eura godišnje, a ta brojka neprestano raste.
Dio švercera osnovao je čak i fond iz kojeg se financiraju kazne onih koje uhvate kontrolori. U njega članovi uplaćuju 10 eura mjesečno i time štede 40 eura za mjesečnu kartu te novac za eventualnu kaznu. Računica je to koja se isplati.
Ne švercaju se svi zato što žele ili moraju štedjeti, nego smatraju da je javni prijevoz preskup, dapače, da bi ga država trebala u potpunosti financirati. Zato je za mnoge švercanje u neku ruku izraz građanskog neposluha.
Javni prijevoz trebao bi se financirati iz poreza
''To su skandalozne cijene. Ne samo zato što imam malo novca, nego općenito smatram da se javni prijevoz ne bi trebao plaćati. On bi za korisnike trebao biti potpuno besplatan. Treba ga u cijelosti financirati iz poreza. Švercanje je za mene neka vrsta građanskog neposluha'', rekao je jedan Parižanin o razlogu svakodnevnog švercanja.
Iz dana u dan broj onih koji ne plaćaju karte za javni prijevoz sve je veći, tako da se odgovorni pribojavaju da nakon nekog vremena neće biti normalno plaćati kartu nego će biti normalno – ne plaćati je.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook