Predstavnici šest velikih svjetskih sila postigli su u Ženevi dogovor s iranskom delegacijom o privremenom obustavljanju nuklearnog programa te zemlje, javile su pod oznakom 'hitno' američke televizije, ali bez navođenja detalja dogovora.
Potvrdu da je sporazum noćas postignut, dali su francuski i iranski ministri vanjskih poslova, kratko potvrdivši novinarima da su se dvije strane dogovorile, prenijela je agencija AP.
- Da, imamo dogovor - rekao je šef diplomatije Irana Mohamed Džavad Zarif, nakon pet dana pregovora.
Slično je odgovorio i francuski ministar Loran Fabijus, podigavši palac u znak potvrde o uspješnom završetku razgovora.
Prema ranijim navodima medija, cilj je bio da Iran pristane na šestomjesečno zamrzavanje svog nuklearnog programa, dok bi istovremeno u tom periodu bile djelimično ukinute sankcije.
Rojters prenosi riječi neimenovanog zapadnog diplomate, koji je rekao da će Iran moći da dobije 4,2 milijarde dolara, nakon što zaustavi svoj nuklearni program.
Američki predsjednik Barak Obama kasno sinoć se iz Bijele kuće obratio naciji, rekavši da je dogovor s Iranom "važan prvi korak?, koji će spriječiti tu zemlju da napravi nuklearno oružje.
On je obećao i da SAD neće uvoditi nove sankcije Iranu tokom narednih šest mjeseci, što će, kako navodi AP, sigurno razljutiti one američke kongresmene koji su se zalagali za još oštrije mjere.
Obama je, ipak, poručio da će pritisak biti pojačan ako Iran ne bude u potpunosti ispunio dogovoreno.
Kasno sinoć se oglasio i izraelski ministar za obavještajne poslove Juval Stajnic, koji je izrazio nezadovoljstvo postignutim dogovorom, kazavši da je u pitanju "prevara".
Stajnic, koji je zadužen za nadzor iranskog nuklearnog programa u izraelskoj vladi, rekao je da nema razloga da svijet slavi zbog dogovora iz Ženeve.
- Dogovor koji je postignut zasniva se na iranskoj prevari i samoobmanjivanju - zaključio je ministar.
Svjetske sile traže od Irana da u potpunosti obustavi svoj nuklearni program, zato što smatraju da Iran pokušava da proizvede atomsku bombu, dok Teheran tvrdi da je svrha tog programa isključivo mirnodopska ? proizvodnja električne energije i izotopa u medicinske svrhe.
U pregovorima učestvuju pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN (SAD, Rusija, Kina, Velika Britanija i Francuska) i Njemačka, odnosno grupa P5+1.
(fena/dh)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook