Na svečanosti u Evropskom parlamentu nagrada Saharov, za slobodu misli, pripala je mladoj pakistanskoj aktivistici Malali Jusufzai, koja se istaknula u borbi za prava na obrazovanje djevojčica, prenijela je Hina.
Malala Jusufzai (16) osvojila je nagradu svojim zalaganjem za pravo djevojčica na obrazovanje, usprkos tome što je bila izložena nasilju talibana koji su djevojčicama u pakistanskoj regiji Svat zabranili školovanje.
Malala je na početku svoga obraćanja nazočnim zastupnicima EVropskog parlamenta i dosadašnjim dobitnicima nagrade Saharov, koji su je pozdravili dugotrajnim pljeskom, citirala Voltairovu misao da 'se ne moram slagati s onim što kažeš, ali da ću se do smrti boriti za tvoje pravo da to kažeš'.
Istaknula je da iznimno počašćena ovom nagradom, koju posvećuje 'svim neznanim junacima u Pakistanu i svijetu, koji se bore za temeljna ljudska prava'.
'Mnogo djece, njih 57 miliona, nemaju pristup obrazovanju, puno je slučajeva prisilnih brakova, trgovine djecom, žrtava seksualnog nasillja', rekla je Malala, dodajaći da uprkos tome postoji nada ako se 'svi ujedinimo i poduzmemo akciju' da se to promijeni.
'Potrebna nam je promjena ideologije tako da za moćne države ne držimo one koje imaju moćno oružje i vojsku, nego one koje imaju najmanju stopu nepismenosti, koji osiguravaju jednakost i pravo svim ženama i muškarcima', rekla je.
'Nadam se da možemo pomoći 57 miliona djece, koje ne žele iPhone, čokoladu ili nešto slično, nego olovku i knjigu', poručila je Malala.
Predsjednik EP-a Schulz je u svom govoru pozdravio Malalu i njenog oca te mu odao priznanje što je potaknuo svoju kćer da digne glas protiv talibanskog nasilja te je citirao Maliline riječi da 'olovka, knjiga i učitelji' mogu promijeniti svijet. 'Ti si pružila nadu milionima djevojčica u svijetu', naglasio je Schulz.
Malala je svoj prvi javni govor održala u rujnu 2008, pod nazivom 'Kako se talibani usude oduzeti moje temeljno pravo na obrazovanje?'. Kada su sve djevojačke škole pod talibanskom kontrolom zatvorene u siječnju 2009., Malala je započela blog za BBC Urdu pod pseudonimom Gul Makai. Blog joj je donio slavu. Nakon što je njezin identitet otkriven, započele su prijetnje njenoj porodici, što je dovelo do pokušaja atentata u oktobru 2012. kada su joj talibanski napadači pucali u glavu i vrat na povratku kući u školskom autobusu. Od teških se ozljeda oporavljala u Velikoj Britaniji.
Nagrada nosi ime ruskog disidenta Andreja Saharova koji je 1975. osvojio Nobelovu nagradu za mir za svoj rad u obrani ljudskih prava i upozoravanja od opasnosti nuklearnog naoružanja.
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook