Procjenjuje se da u Republici Srpskoj 16 posto bračnih parova ima problem sa sterilitetom, a u 2012. godini samo tri općine, Banja Luka, Čelinac i Jezero, imale su pozitivnu stopu prirodnog priraštaja.
Ovi podaci navedeni su u informaciji o implementaciji Strategije za razvoj porodice u RS, za period od 1. oktobra prošle godine do istog mjeseca ove godine, koju je za narednu sjednicu parlamenta RS-a pripremilo Ministarstvo porodice, omladine i sporta RS-a.
Kako bi se pomoglo bračnim parovima koji imaju problema s sterilitetom, iz entitetskog i lokalnih budžeta izdajaju se sredstva za finansiranje vantjelesne oplodnje.
Na osnovu podataka iz 63 općine/grada u RS-u utvrđeno je da su u 2012. godini pristigla 83 zahtjeva za finansiranje vantjelesne oplodnje od strane lokalnih samouprava, od čega je odobreno 59 ili 71 posto zahtjeva.
Za finansiranje vantjelesne oplodnje u 2012. godini lokalne zajednice izdvojile su 112.934,40 KM.
S obzirom na broj stanovnika po jedinicama lokalne samouprave, najveći broj pristiglih zahtjeva imali su gradovi Banja Luka i Bijeljina.
U Banjoj Luci je od ukupno 35 pristiglih zahtjeva odobreno 17 ili 49 posto, a izdvojeno je 42.500 KM, dok je Bijeljina zaprimila i odobrila 15 zahtjeva u iznosu od 18.400 KM.
Na osnovu analize dobijenih podataka u 2012. godini je primjetno povećanje broja općina/gradova koje izdvajaju sredstva iz budžeta za finansiranje vantjelesne oplodnje, kao i povećanje iznosa finansijskih sredstava planiranih za tu namjenu, u odnosu na 2011.
Lokalne samouprave su Ministarstvu porodice, omladine i sporta dostavile informacije da će u 2013. godini 29 općina/gradova izdvojiti sredstva za finansiranje vantjelesne oplodnje, što je u odnosu na 2012. povećanje za 52 posto.
U ovoj godini također je došlo do povećanja broja lokalnih zajednica (s 10 na 15) koje izdvajaju sredstva prilikom rođenja djeteta, a povećan je i prosječan iznos koji se isplaćuje za ovu namjenu.
Prosječno izdvajanje iz budžeta navedenih lokalnih zajednica po jednom rođenom djetetu je 305 KM što predstavlja 37,3 posto prosječne neto plaće isplaćene u RS u 2012. godini, odnosno 122 posto iznosa koji isplaćuje Javni fond za dječiju zaštitu RS na ime naknade za opremu novorođenčeta.
(Fena/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook