Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik tvrdi da je ključno pitanje strukturalnog dijaloga legitmnost postojanja Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine te osporava najave o formiranju apelacionog suda BiH.
- Nema apelacionog suda. To nije “stvar” koja se može izdvojiti niti formirati. Neće pomoći ni preporuke Evropske komisije - ustvrdio je Dodik.
On je izrazio nezadovoljstvo, kako je naveo, kvalitetom vođenja strukturalnog dijaloga i odustajanja od ključnih pitanja vezano za taj dijalog, a to je “postoji li ustavna osnova za formiranje Suda i Tužilaštva BiH".
- Pošto te ustavne osonove nema, bez obzira na karikature koje su bile čak i za odluke nekog Ustavnog suda BiH i političku motivisanost te odluke, činjenica je da nema ustavnog osnova za formiranje Suda i Tužilaštva BiH - ponovio je ranije tvdnje Dodik danas u izjavio za Radio RS-a te naveo da su te državne pravosudne institucije nametnute od visokog predstavnika i da nije poštovana procedura domaće legalizacije zakona o Sudu i Tužilaštvu BiH.
- Trebalo je da postoji sporazum strana, RS-a i Federacije BiH da bi se bilo šta na nivou BiH formiralo i da bi imalo ustavni osnov. Pošto to nije urađeno, potpuno je nelegitimno postojanje Suda i Tužilaštva BiH i to je ključno pitanje, a ne da li će uvesti neki apelacijski sud – ustvrdio je Dodik.
On navodi da tek ukoliko dođe do nekih dogovora o mogućoj varijati suda, onda može da se razgovara o duplom nivou.
Entitetski predsjednik tvrdi da su teze u strukturalnom dijalogu zamijenjene, da je potrebno to zaustaviti i da neće pomoći ni preporuke Evropske komisije te, ako budu takve, neće biti poštovane.
- Neće biti poštovana legalizacija pravnog i političkog nasilja. Legitimni smo u zahtjevu da se preispita pravni osnov postojanja Suda i Tužilaštva BiH i to je ključno pitanje strukturalnog dijaloga - naveo je Dodik.
Ministarica pravde Republike Srpske Gorana Zlatković izjavila je da neće biti primjene presude u predmetu "Maktouf-Damjanović" bez uspostavljanja višeg ili apelacionog suda BiH.
- Na taj način ćemo stvoriti uslove da ovu presudu u cjelosti primjenimo, kada je riječ o predmetima ratnih zločina - izjavila je Zlatković jučer u pauzi šeste runde strukturalnog dijaloga o reformi pravosuđa u BiH između BiH i EU.
Ona je rekla da će se i u ovoj rundi strukturalnog dijaloga pokušati doći do zajedničkih rješenja o zakonu o sudovima BiH, jer prema postojećem Zakonu o Sudu BiH o žalbama i pravnim lijekovima odlučuje apelaciono vijeće u okviru Suda BiH.
- Ako budemo donijeli zakonski projekat i omogućimo dvostepenost pred Sudom BiH kroz viši apelacioni sud, ići ćemo u dobrom pravcu i u cjelini primijenimo presudu "Maktouf-Damjanović" - istakla je Zlatković.
(Fena/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook