RADIO PO ZAKONU

Evo zašto je sud poništio odluku o smjeni Faruka Jašarevića s pozicije generalnog sekretara VTK BiH

Arhiva12.11.13, 11:34h

Općinski sud u Sarajevu presudio je – nezakonita je odluka Upravnog odbora Vanjskotrgovinske komore BiH o smjeni prof.dr. Faruka Jašarevića s pozicije generalnog sekretara VTK BiH. Komori je naloženo da dr. Jašarevića vrati na posao, isplati mu, za svaki mjesec, plaću sa zakonskom zateznom kamatom i naknadi troškove parničnog postupka

presudaOpćinski sud u Sarajevu presudio je – nezakonita je odluka Upravnog  odbora Vanjskotrgovinske komore BiH o smjeni prof.dr. Faruka Jašarevića s pozicije generalnog sekretara VTK BiH. Komori je naloženo da dr. Jašarevića vrati na posao, isplati mu, za svaki mjesec, plaću sa zakonskom zateznom kamatom i naknadi troškove parničnog postupka.

SUD SPRIJEČIO NEZAKONITOST U VTK BiH

Upravni odbor Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine smijenio je prof.dr. Faruka Jašarevića 26. januara 2012.godine zbog navodnog „...neizvršavanja odluka i zaključaka UO VTK BiH, neizvršavanja odluka predsjednika i potpredsjednika, nezakonitog i netransparentnog trošenja finansijskih sredstava Komore, davanja netačnih i neistinitih podataka organima VTK BiH, opstrukcija i blokada rada UO VTK BiH...“. U skoro dvogodišnjem sudskom postupku predstavnici Komore nisu dokazali niti jednu od tih tvrdnji.

SMIJENJEN JER JE RADIO PO ZAKONU

Prema presudi Suda, prof.dr. Jašareviću „...se stavljaju na teret kao teže povrede radnih dužnosti, radnje za koje je, kao generalni sekretar, ovlašten prema odredbi člana 19. Zakona o VTK BiH...“

Sud je utvrdio, na temelju nalaza sudskog vještaka, Vahide Humo, da su finansijska sredstva Komore za adaptaciju poslovne zgrade utrošena u skladu sa odlukom Skupštine VTK BiH i da su ispoštovane sve procedure u vezi s nabavkama i izborom izvođača. Saslušani svjedoci, Veselin Poljašević (potpredsjednik VTK BiH) Ivan Mandić i Velibor Peulić (zamjenici gen. sekretara VTK BiH) i Nihad Imamović (bivši predsjednik UO VTK BiH) nisu naveli niti jednu odluku ili zaključak UO, predsjednika i potpredsjednika VTK koju Jašarević kao generalni sekretar nije izvršio. Mandić je na glavnom ročištu tvrdio da su „...na sjednici UO VTKBiH 26. 01. 2012. godine taksativno pobrojane odluke zbog kojih je Jašarević smijenjen.“ Međutim, u tonskom zapisu sa te sjednice tih odluka nema, baš kao ni slučajeva nezakonitog i netransparentnog trošenja sredstava, niti primjera davanja netačnih i neistinitih informacija, što znači da je Mandić u svome svjedočenju iznosio neistine i laži.

Imamović, koji je bio predsjednik Upravnog odbora VTK BiH, u svom je iskazu naveo da je Jašarević neovlašteno zaključio ugovore o djelu u vrijednosti od 200.000 KM, ali za te navode nije ponudio nikakav relevantan materijalni dokaz. Također, Imamović nije mogao navesti primjedbe na rad generalnog sekretara, niti je imao materijalni dokaz za svoju tvrdnju da su predsjednik i potpredsjednici VTK BiH, u pisanoj formi, tražili smjenu dr. Jašarevića.
Veselin Poljašević, koji je do 18. februara 2012.godine bio predsjednik i potpredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH potvrdio je navode prof.dr. Jašarevića da je Upravni odbor VTK BiH razmatrao i prihvatio informaciju o utrošenim sredstvima za adaptaciju zgrade, što je potvrđeno i materijalnim dokazima. Osim toga, Poljašević je potvrdio da na sjednici UO VTK BiH od 26. januara 2012.godine „...nije bilo predstavnika iz Republike Srpske...“ i „...da je bio pritisak da se  prof.dr. Jašarević razriješi s pozicije generalnog sekretara“. Nije rečeno otkuda je pritisak dolazio.

IZGUBILI SE U PROCEDURAMA
Međutim, čak i da su dokazali svoje tvrdnje predstavnici VTK BiH počinili su, u ovom slučaju, niz proceduralnih pogrešaka. Upravni odbor VTK BiH je odluku o otkazu ugovora o radu prof.dr. Jašareviću donio 26. januara 2012.godine stavljajući mu na teret navodne teže povrede radnih dužnosti (bez bilo kakvih materijalnih dokaza) za koje je saznao 27. oktobra 2011.godine. Od saznanja do odluke protekla su puna tri mjeseca, iako je, u slučaju teže povrede radnih  dužnosti, zakonski rok za otkaz ugovora o radu 15 dana (član 89. Zakona o radu FBIH). Upravni odbor VTK BiH je počinio novu proceduralnu pogrešku istovremenim donošenjem odluke o razrješenju prof.dr. Jašarevića s dužnosti generalnog sekreatara i odluke „...o pokretanju disciplinskog postupka u situaciji kad je već otkazan ugovor o radu zbog teže povrede radne dužnosti“. Nova nelogičnost je zaduženje Upravi stručnih poslova VTK da prof.dr. Jašareviću „...ponudi novi ugovor sa izmijenjenim uvjetima“ jer se vanredni otkaz daje u situaciji kad je nemoguće nastaviti radni odnos.

PODUZETNICI I MEŠETARI
U sudskom procesu nije uzet u obzir legalitet i legitimitet predsjednika UO VTK BiH Nihada Imamovića, koji više nije bio uposlenik člana VTK BiH (ASA Holding), jer je otišao u prijevremenu mirovinu i „..istekao mu je mandat pa nije imao zakonski kapacitet za zakazivanje sjednica i odlučivanje“. Osim toga, činjenica je da je mandat Damira Pehara, umirovljenika, apsolutno ništavan, a da je član UO VTK BiH Dragan Despotović podnio neopozivu ostavku. Sud je utvrdio „...da su između određenih članova UO i generalnog sekretara postojali problemi u komunikaciji i poremećeni odnosi“, a prof.dr. Jašareviću prije razrješenja nije omogućeno da iznese svoju obranu. Tako su Imamović i pojedinci iz Komore i Upravnog odbora VTK BiH osobne proizvoljne stavove predstavljali kao činjenično stanje i prof.dr. Jašarevića optuživali i za loše finansijske rezultate i prekoračenje budžeta. Međutim, nezavisna revizorska kuća Revik je u svom izvještaju za 2011. godinu „...konstatirala da finansijski izvještaji realno i objektivno prikazuju položaj VTK BiH u navedenom periodu, rezultate njenog poslovanja...i u skladu su sa međunarodnim finansijskim standardima“. Sud je utvrdio da su neutemeljeni navodi Komore o neovlaštenom trošenju sredstava i prekoračenju budžeta, jer je u izvještaju utvrđeno da su prihodi povećani za 14, a rashodi za 12 posto.

Čini se, nakon svega, VTK BiH je samo primjer da je u zemlji kakva je danas Bosna i Hercegovina sve očekivano. Ako je bilo moguće smijeniti čovjeka, univerzitetskog profesora s višedecenijskim iskustvom, samo zato što je radio po zakonu u državnoj asocijaciji privrede, šta onda mogu očekivati desetine hiljada obespravljenih u mnogim kompanijama, čije bi interese ta asocijacija trebala zastupati. Zato bi presuda sarajevskog suda mogla biti bar naznaka ohrabrenja.

 

(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook