U sarajevskoj kafe-galeriji Zvono u subotu, 2. novembra, u 21 sat bit će otvorena izložba olimpijskih plakata Ismara Mujezinovića.
Ukoliko izostavimo Prvi svjetski rat, kada smo se prvi put plasirali za neko svjetsko prvenstvo kao domaćini, kako je to crnohumorno definisao Boris Dežulović, važni događaji, zbog kojih dijelimo vrijeme na ono prije i poslije nečega su posljednji rat, nedavne kvalifikacije reprezentacije Bosne i Hercegovine za Svjetsko prvenstvo u fudbalu i svakako XIV zimske olimpijske igre u Sarajevu.
Čak i oni koji nisu savremenici znaju gotovo sve o iščekivanju snijega, skupim taksi računima kao dijelovima urbanih legendi naplaćenih visokim zvanicama, o radosti koja se osjetila u zraku i vidjela na licima ljudi grada domaćina. U svako doba dana i noći znamo izdeklamovati šta je predsjednik međunarodnog olimpijskog komiteta rekao na odlasku i uvijek ćemo isticati kako su to zvanično bile najbolje organizovane zimske olimpijske igre do tada.
I danas se prepričavaju honorarna iskustva Sarajlija angažovanih u i oko organizacije olimpijade. Svaki vodonoša je opravdano ponosan na vlastiti skromni doprinos stvaranju istorije, na profesionalni angažman u vremenu koji će nam kasnije poslužiti kao podsjetnik da smo i mi nekada živjeli kao sav normalan svijet.
Teško je i zamisliti kakva je privilegija i profesionalno priznanje bilo za one koji su svojim kreativnim doprinosima učestvovali u vizuelnom identitetu ZOI u Sarajevu i čiji su radovi obišli svijet.
'Veliki događaji vam daju šansu. Nekad je iskoristite, nekad ne', rekao je Ismar Mujezinović, autor čuvenih olimpijskih plakata koji osim vizuelizacije najznačajnijeg međunarodnog događaja kom smo bili domaćini, svjedoče o izuzetnom stvaralačkom daru i vještini umjetnika. Na svjetskim aukcijama i danas Mujezinovićevi klizači, skijaši i drugi sportisti na plakatima postižu izuzetno visoku cijenu, a za svoj rad autor je nagrađen širom svijeta od čega posebno izdvaja strukovnu nagradu u Briselu.
Na izložbi u 'Zvonu' moći ćete pogledati kompletnu seriju plakata Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu i saznati kako je od dogovora za samo dva plakata i skica nastala reprezentativna kolekcija koju danas doživljavamo kao ilustraciju vlastite bolje prošlosti.
(DEPO PORTAL/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook