Predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko poručio je danas u Sarajevu, gdje se u okviru posjete Bosni i Hercegovini sastao sa predsjedavajućim Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Denisom Bećirovićem, kako Hrvatska smatra da je Pelješki most unutrašnje pitanje te zemlje i da izgradnjom mosta neće, nisu, niti će biti dovedeni u pitanje interesi BiH, javio je novinar Anadolu Agency (AA).
"U vezi sa sporazumima u vezi sa lukom Ploče i prolaskom u Neum takođe smo spremi te sporazume ratificirati. Naš interes je da se jadransko-jonska cesta i koridor 5c razvijaju što brže. Hrvatska smatra da je Pelješki most unutrašnje pitanje Hrvatske i da izgradnjom mosta neće, nisu, niti će biti dovedeni u pitanje interesi BiH. To znači da ćemo sve aktivnosti dogovarati u BiH i sa BiH, ali odustati od povezivanja teritorija Hrvatske niti možemo niti smijemo", istakao je Leko.
Predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko istakao je kako su se delegacije složile oko strateških ciljeva, posebno kada je u pitanju članstvo BiH u Evropskoj uniji i NATO-u.
"S tog stajališta Hrvatska je zainteresirana za prosperitet BiH i uspješno pristupanje tim asocijacijama. Složili smo se da Hrvatska, a posebno Hrvatski sabor imaju značajna iskustva oko tih procesa i da smo ih voljni prenijeti", rekao je Leko.
BiH i Hrvatska vrlo dobro funkcioniraju na privremenom režimu kada je riječ o granicama, smatra Leko. Napominjući da u tom smislu do sada nisu zabilježeni incidenti on je kazao da je to jedinstven primjer u EU. Leko je dodao da tim putem treba nastaviti, a tražiti rješenja u stalnim bilateralnim razgovorima i dogovorima, te da je Hrvatska sve potpisane ugovore spremna ratifikovati.
Hrvatska je zainteresirana za funkcionalnost, demokratsku i EU perspektivu BiH na standardima koji vrijede u zemljama članicama EU, rekao je Leko, što podrazumijeva da je veoma važno naći rješenje u BiH za ravnopravnost i jednakopravnost sva tri konstitutivna naroda, ne ugrožavajući građansku BiH.
"Hrvatska ne nudi rješenja, nego zastupa vrijednosti i standardne. Hrvatska potiče da se unutar BiH traže rješenja i ostaćemo i dalje na tim principima", poručio je Leko.
Bilateralni odnosi Bosne i Hercegovine i Hrvatske su na zadovoljavajućem nivou, a ekonomska saradnja ove dvije zemlje mogla bi biti na znatno višem nivou, rekao je predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Denis Bećirović.
Obraćajući se novinarima nakon sastanka sa predsjednikom Hrvatskog sabora Josipom Lekom, Bećirović je istakao kako je razgovor bio veoma otvoren i iskren, te da su se obje delegacije složile da sve što je dobro u odnosima dvije zemlje treba podržati i nastaviti u tom pravcu, a preostala otvorena pitanja riješiti u što skorije vrijeme
"Naša bosanskohercegovačka pokrivenost uvoza izvozom je oko 52 posto i skrenuli smo pažnju da smo kao BiH zainteresirani da smanjimo deficit u našoj vanjskotrgovinskoj razmjeni. Kao zakonodavni organi konstatovali smo da trebamo činiti dodatne napore da naši izvršni organi potpišu ugovore koji će dodatno poboljšati odnose", kazao je Bećirović, osvrćući se na ugovore o imovinsko-pravnim odnosima i Sporazum o privremenom zapošljavanju radnika iz BiH u Hrvatskoj.
Bećirović je naglasio kako je na sastanku bilo govora i o konačnom rješavanju pitanja ugovora o granici između BiH i Hrvatske, dodavši kako je spomenut ugovor iz 1999. godine koji nikada nije ratifikovan.
"Po našem sudu i stavu to pitanje treba riješiti, ali prije toga treba riješiti pitanje naše morske granice. Mi smatramo da je BiH pomorska država koja je potpisala Konvenciju UN-a o pravima mora i da mi imamo neupitno pravo da imamo otvoren izlaz u međunarodne vode. Poštujemo Republiku Hrvatsku, ali pristup BiH otvorenom moru mora biti neupitan", naglasio je Bećirović.
(Anadolija/av)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook