Sarajevo Sonic Studio je nova razvojna inicijativa sarajevske Muzičke akademije namijena razvijanju svijesti o praksama savremene umjetničke muzike i njene uloge u kulturnoj dinamici društva. Projekt je u protekloj godini razvijan u partnerstvu sa Francuskim institutom i Goethe-Institutom u BiH u okviru Fonda francusko-njemačke kulturne saradnje “Elysées”, koji na bh. muzičku scenu uvodi stvaranje dva prestižba kompozitora, Heinera Goebbelsa i Philippea Manouryja.
Prvi programski ciklus Studija vodit će jedno od čuvenih imena svjetske i teatarske scene, Heiner Goebbels. Goebbels je sarajevskoj publici poznat po spektakularnoj predstavi Max Black koja je na Festivalu MESS dobila Grand Prix 2012. godine, i zapažena je kao najznačajnijih teatarskih događaja u našoj zemlji u posljednjoj deceniji.
Heiner Goebbels svoj boravak u Sarajevu započinje predavanjem o svom radu na Muzičkoj akademiji u ponedjeljak, 28.10.2013. u 18 sati, a bh. praizvedba njegovog djela Bagatelle bit će ostvarena u srjedu, 30.10.2013. u 20 sati, na koncertu u galeriji Bosanskog kulturunog centra, na kojem će biti predstavljena i djela najznačajnijih kompozitora današnje bh. scene savremene umjetničke muzike, Ališera Sijarića, Dine Rešidbegovića, Igora Karače, uz njihovog profesora Josipa Magdića.
U ovim danima Goebbels će voditi majstorske radionice za mlade kompozitore našeg regiona, koji će u Sarajevu predstaviti i domete regionalne kompozitorske produkcije na koncert na Muzičkoj akademiji u utorak, 29.10.2013, u 20 sati. Svaki od ovih događaja ponudit će neizmjerno vrijedan, i za bh. kulturnu realnost raritetan uvih u ono što znači savremena umjetnost u muzici u evropskim okvirima, te je publika pozvana da ne propusti priliku da učestvuje u programia Sarajevo Sonic Studija.
Muzička akademija nastavlja tradiciju Sarajevo Chamber Music Festivala, te ove programe nudi besplatno, uz preporučenu rezervaciju putem E-maila [email protected], Facebooka: Sarajevo Sonic Studio, SMS-a. +387 60 332 5560.
Heiner Goebbels (rođen 17. avgusta, 1952, Neustadt/Weinstrasse) je kompozitor i reditelj iz Frankfurta. Ne podliježući jasnoj umjetničkoj kategorizaciji, njegov rad dekonstruiše usvojena pravila opere, teatra i koncertne muzike. Često okarakterizirana kao politička, njegova poznatija djela su nastala u saradnji s piscem Heinerom Müllerom. Nakon studija muzike i sociologije u Frankfurtu, započeo je rad kao kompozitor „slučajne“ muzike sedamdesetih, kao član Linksradikales Blasorchester (takozvanog radikalnog ljevičarskog limenog sastava). Kasnih sedamdesetih je bio član dua sa Alfredom Harthom (1976–1988), a poslije toga biva dijelom dugogodišnjeg umjetničkog rock tria Cassiber (1982–92). Paralelno i tada Heiner Goebbels radi na muzici za teatar, film i balet. Sredinom osamdesetih Heiner Goebbels počinje komponovati i režirati svoje audio predstave i scenske predstave: Man in the Elevator (1987), The Liberation of Prometheus (1991), Tears of the fatherland (1986). Autor je brojnih teatarskih predstava koji su izvođene na svim velikim internacionalnim muzičkim i teatarskim festivalima: Or the hapless landing (1993), The Repetition (1995), Black on White (1996), Schliemann’s Scaffolding (1997), Hashirigaki (2000), Eraritjaritjaka - museé des phrases (2004), I went to the house but did not enter (2008). Premijeru prve opere Landscape with distant relatives, Heiner Goebbels ostvaruje 2008. Heiner Goebbels također stvara nekoliko djela koja predstavljaju širi kontekst savremene umjetnosti. Sudjelovao je u Documenta X u Kasselu sa muzičko teatarskim komadom Landscape with man being killed by a snake (1997), kreirao je zvučne instalacije Timeios i Fin de Soleil u Centru Pompidou u Parizu (2000), kao i performativnu instalaciju Stifters Dinge, njegovo prvo teatarsko djelo bez izvođača ili muzičara (2007). Od 1988. Heiner Goebbels je komponovao kamernu muziku za Ensemble Modern i Ensemble Intercontemporain, te je dva puta nominiran za nagradu Grammy (2001. i 2004.). Političko ozračje doba i činjenica da je studirao sociologiju u Frankfurtu 1970-ih, učinili su da politička pitanja postanu fokusom ranog perioda života Heinera Goebbelsa. Pisao je muziku za grupu Linksradikales Blasorchester, koja je kreirana u svrhu izvođenja prilikom demonstracija i političkih događaja. Političko, prema Heineru Goebbelsu, nije nešto što se dodaje kao akcent na sve, u obliku propagande, nego potraga za formom koja će izraziti subjektivno iskustvo pojedinca politički integrirano u srž umjetničkog djela. |
(DEPO PORTAL/aa)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook