U Galeriji 11/07/95, u Sarajevu, večeras je otvorena tematska izložba pod nazivom "Antimasonski plakati 1941-42" na kojoj je prikazano17 izvornih te tri plakata repliciranih nacističkih propagandnih plakata iz Srbije iz Drugog svjetskog rata, a koja je u vlasništvu svjetski poznatog dizajnera Mirka Ilića.
Izložbu je otvorio Branko Lustig, filmski producent i glumac koji je preživio nacističke logore u Drugom svjetskom ratu, i kazao da su slike nastale 1930.godine u Njemačkoj,a u Beogradu su prikazivane 1941.godine kada je otvorena "Velika anti-masonska izložba", što je bio sinonim za antisemitizam.
- Danas, ja sam možda jedini glas, koji nastoji upozoriti ljude da se čuvaju, jer se znakovi neofašizma pojavljuju po cijeloj Evropi, Češkoj, Slovačkoj, Mađarskoj, kod nas u nekim mjestima, u Hrvatskoj i zato pazite, čuvajte i ne dozvolite da se holokaust ponovi, da se ne ponovi Srebrenica, Somalija i drugdje. Čuvajte i dok još možete pomozite - poruka je Lustiga.
Prisutnima su se obratili i pjesnik Slobodan Blagojević, kao i Tarik Samarah, direktor Galerije 11/07/95.
Blagojević je istakao da je Njemačka 1941 godine, kada je ova izložba otvorena u Beogradu, smatrala da je već riješila "jevrejsko pitanje". Kao i Lustig, i Blagojević je ukazao na simboliku i značaj otvaranja jedne ovakve izložbe u Galeriji 11/07/95.
I nakon 70 godina, ova izložba pokazuje kako umjetnost, a posebno forma plakata, često može biti u službi propagande, a u ovom slučaju pokazuje i koliko je antisemitizam bio kulturno zasnovan i produciran.
Izložba će za posjetitelje biti otvorena do 4. novembra, a održava se kao propratni program "Festivala tolerancije" i 2. Festivala Jevrejskog filma Sarajevo koji počinje sutra.
(fena/dh)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook