VIDEO/ BEZ ALKOHOLA U KRVI I KALORIJA

Opasni novi trend među mladima - pušenje alkohola!?

Arhiva16.10.13, 12:18h

Nema načina kojim bi se utvrdila količina konzumiranog alkohola na ovaj način, pa neki mladi posežu za ovom metodom kako bi mogli voziti dok drugi vjeruju da time neće u organizam unijeti dodatne kalorije

pušenje alkoholaNa internetu se može pronaći cijeli niz snimki koje pokazuju postupak udisanja alkohola, a ovaj trend ubrzano se širi i stvara paniku kod medicinara širom svijeta. Opasnost leži u brzom opijanju, a nije jasno niti koliko ćete se opiti.

“Ne postoje studije i ne znamo kakve su dugoročne posljedice, a to posebno zabrinjava”, izjavila je Kirsten Hawkins, voditeljica adolescentske medicine u univerzitetskoj bolnici MedStar Georgetown u Washingtonu.

Mladi često dolaze na lude ideje, jedna od njih je svakako i pušenje alkohola, novi, ali opasan trend koji se pojavio među tinejdžerima. Naime, svoje sobe pretvaraju u labaratorije i podrume da bi što brže došli do stanja pijanstva.

Pomoću pumpi po suhom ledu prskaju alkohol i pokušavaju udahnuti isparavanja, a posljedice udisanja mogu biti više nego opasne.

Profesor Timothy Dougherty iz Philadelphije upozorava isparavanja odmah idu u krvotok, potom odlaze do mozga, a sve to događa se brzo.

Zbog toga se javljaju problemi jer alkohol ide direktno u mozak čime se zaobilaze uobičajene metode kojima ga tijelo obrađuje, prenosi Dnevno.hr.

Gaylord Lopez, direktor Toksikološkog centra Georgia u Atlanti, uporedio je udisanje alkohola sa cjelovečernjim opijanjem u sekundi, a time se stvaraju rizici predoziravanja alkoholom. Ova metoda može izazvati i trovanje što potencira oštećenje mozga.

Na internetu se može pronaći cijeli niz snimki koje pokazuju postupak udisanja alkohola, a ovaj trend ubrzano se širi i stvara paniku kod medicinara diljem svijeta. Opasnost leži u brzom opijanju, a nije jasno niti koliko ćete se opiti.

“Ne postoje studije i ne znamo kakve su dugoročne posljedice, a to posebno zabrinjava”, izjavila je Kirsten Hawkins voditeljica adolescentske medicine u univerzitetskoj bolnici MedStar Georgetown u Washingtonu.

Od predoziranja alkoholom ljudski se organizam inače brani povraćanjem, ali u ovom slučaju alkohol zaobilazi trbuh i jetru pa ne postoji učinkovit način da ga se eliminira iz organizma. Nema niti načina kojim bi se utvrdila količina konzumiranog alkohola pa neki mladi posežu za ovom metodom kako bi mogli voziti dok drugi vjeruju da time neće u organizam unijeti dodatne kalorije.

(Dnevno.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook