Ante Madunić, bivši hrvatski konzul u Švicarskoj i poduzetnik za kojim je hrvatski MUP raspisao potjernicu zbog prijevare, 10. juna pobjegao je u Bosnu i Hercegovinu, gdje je, kako doznaje Jutarnji list, već 17. jula dobio i državljanstvo. Zbog toga neće moći biti izručen Hrvatskoj, ali moguće je da tamo odsluži jednogodišnju kaznu zatvora.
Bivši konzul u Njemačkoj i Švicarskoj pravomoćno je osuđen na godinu dana zatvora zbog prevare splitske porodice Cuzzi kojoj je uzeo 140.000 eura za stan u vilama na Pazdigradu, a kaznenu prijavu protiv njega nedavno je podnijelo i deset uglednih Splićana koji su od njegove firme Virgula 2009. kupili stanove.
Boks i dizanje utega
Madunić je u junu trebao početi služiti kaznu u zatvoru Remetinec, ali tamo se nije pojavio pa je policija za njim raspisala potjernicu. Nedugo nakon toga, 10. juna pobjegao je u BiH, gdje je u rekordnom roku, za samo mjesec dana, dobio državljanstvo, sve kako bi izbjegao zatvor u Hrvatskoj. Kontroverzni poduzetnik iskoristio je činjenicu da mu je supruga državljanka BiH, a pomogla su mu i poznanstva s tamošnjim sportskim djelatnicima, pa je tako Vijeće ministara na svojoj 57. sjednici sredinom jula donijelo odluku o dodjeli državljanstva Maduniću.
Gdje je 4,5 miliona eura koje su mu kupci platili |
Ante Madunić je u junu 2007. godine za kupovinu zemljišta i gradnju 20 stanova na splitskom Pazdigradu dobio 3,6 miliona švicarskih franaka (tada 16 miliona kuna) kredita od Hypo banke u Klagenfurtu. U martu 2008. godine u hrvatskoj podružnici iste banke digao je i manji kredit od 400.000 eura (oko tri miliona kuna). Prema Ugovoru o kupoprodaji i pismu namjere, kupci su trebali uplatiti 70 posto vrijednosti stana na račun Hypo banke u Klagenfurtu kako bi banka maknula hipoteku s nekretnina koju je zabilježila zbog kredita izdanih tvrtki Virgula. Međutim, nisu mogli uplaćivati novac na inostrani račun pa im je Madunić rekao da novac dostave na račun njegove firme. Kupci luksuznih stanova u vilama na Pazdigradu, uglavnom imućniji i viđeniji Splićani, uredno su Maduniću platili svoje nekretnine koje su u tom trenutku vrijedile 4,5 miliona eura, ali očito da on taj novac nije potrošio za podmirenje kredita pa banka nije izbrisala hipoteku. Zbog toga vlasnici stanova sada strahuju da će banka aktivirati hipoteku i da će izgubiti plaćene stanove. Od 20 stanova, 17 ih ima hipoteku, ali samo deset vlasnika odlučilo se za tužbu. |
Naime, Madunić je, kao bivši aktivni sportista, počasni član Saveza dizača utega i Saveza tajlandskog boksa BiH, a upravo su na njihovu preporuku BiH vlasti tako brzo donijele odluku. To je za Jutarnji potvrdio i Nedim Mašić, glavni sekretar Saveza dizača utega BiH, koji, kako tvrdi, nije imao pojma o tome da je Madunić osuđeni kriminalac.
- Madunić se nama obratio negdje u ljeto i tražio da mu pomognemo u dobivanju državljanstva. Budući da on s nama surađuje već deset godina, da je bio trener u nekim bosanskim klubovima, a u bivšoj državi bio je treći u dizanju utega, mi smo mu izašli ususret. On bi svakako dobio državljanstvo jer mu je supruga Bosanka, ali naš dopis Ministarstvu civilnih poslova bio je ključan i ubrzao je cijelu proceduru - kaže Mašić i napominje da su inače neki njihovi natjecatelji iz inostranstva znali čekati tri-četiri godine da dobiju državljanstvo.
Iznenađeni pomagači
Mašić je bio iznenađen kad smo mu rekli da je Madunić u Hrvatskoj pravomoćno osuđen zbog prevare i da je protiv njega podignuta još jedna kaznena prijava. Kaže da nije znao za to i da nije provjeravao takve detalje o Maduniću.
- Nisam znao za to i nije mi to drago čuti. Ali, u svakom slučaju, naše dvije države imaju potpisane ugovore o izručenju pa je sada to stvar pravosudnih tijela - kaže Mašić koji se s Madunićem zadnji put vidio prije dvadesetak dana, a čuli su se i telefonom. U hrvatskom Ministarstvu pravosuđa kažu da je Bosna i Hercegovina obvezna odbiti nalog za izručenje jer sporazum o izručenju između dviju država uključuje samo najteža kaznena djela. Ali za Madunićem može biti raspisana Interpolova potjernica, a Hrvatska može tražiti da tamo odsluži kaznu, slično kao što je bilo i sa slučajevima Branimira Glavaša ili pokojnog dr. Ognjena Šimića.
(Jutarnji.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook