IAKO JE TRIJUMFIRAO S 85 POSTO GLASOVA

Predsjednik Azerbejdžana Ilham Alijev: Ovi izbori su pobjeda demokratije

Arhiva10.10.13, 12:28h

Predsjednik Azerbejdžana Ilham Alijev je ocijenio u četvrtak "pobjedom demokratije" predsjedničke izbore u ovoj kavkaskoj zemlji nakon što je dan ranije pobijedio s gotovo 85 posto glasova što mu je osiguralo treći mandat zaredom

alijevPredsjednik Azerbejdžana Ilham Alijev je ocijenio u četvrtak "pobjedom demokratije" predsjedničke izbore u ovoj kavkaskoj zemlji nakon što je dan ranije pobijedio s gotovo 85 posto glasova što mu je osiguralo treći mandat zaredom.

- Predsjednički izbori u Azerbejdžanu su bili pobjeda demokratije - izjavio je Alijev u televizijskom obraćanju naciji, lider koji je na vlasti u ovoj bivšoj sovjetskoj republici još od 2003. godine, nakon što je tron naslijedio svog oca Hajdara.

- Činjenica da je glasanje bilo slobodno i transparentno, ono je važan korak prema demokratiji - rekao je on.

Alijev je dobio oko 84,6 posto glasova nakon što je prebrojano 98 posto listića, prema posljednjim djelimičnim rezultatima koje je objavila Centralna izborna komisija.

Njegov glavni protivnik iz opozicije Džamil Hasanli dobio je ukupno samo 5,5 posto glasova, prema ovim rezultatima.

Kandidat iz opozicije je već osudio "masovne" prevare i upozorio da neće priznati rezultate glasanja.

Učešće je dostiglo 72 posto od 5 miliona birača, saopćila je Centralna izborna komisija prilikom zatvaranja glasanja.

Deset kandidata se natjecalo za predsjedništvo ove bivše republike južnog Kavkaza, bogate ugljikovodikom, iako niko nije imao iluzija o rezultatima glasanja.

Opozicioneri su obavijestili o brojnim neregularnostima u srijedu, tvrdeći da su birači glasali nekoliko puta na više biračkih mjesta.

Pedesetjednogodišnji Alijev je naslijedio svog oca 2003. godine i ponovo je izabran 2008. godine za drugi petogodišnji mandat, prije nego što je na referendumu 2009. godine podignuta granica na dva uzastopna predsjednička mandata.

Njegov otac Hajdar Alijev, bivši KGB-ovac, vodio je ovu naftom bogatu zemlju gotovo bez prekida od 1969. do 2003. godine.

Gotovo 52.000 lokalnih i međunarodnih posmatrača nadgledali su odvijanje izbora, a OSCE treba održati konferenciju za novinare u četvrtak u Bakuu.

Opozicioneri i Amnesty International su osudili kampanju represija na pristupu glasanju, s brojnim hapšenjima i zakon o šutnji kritike na Internetu.

 

(fena/dh)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook