SIVA EMINENCIJA RATNOG MUP-A I SDA

Bakir Alispahić ulazi u Upravni odbor Univerziteta u Sarajevu, Amerikanci ga skidaju sa svoje crne liste?

Arhiva09.10.13, 18:20h

Bivši načelnik Centra službi bezbjednosti Sarajevo, zatim ratni ministar unutrašnjih poslova Republike BiH i prvi direktor bošnjačke tajne službe AID Bakir Alispahić, koji je poslije otkrivanja kampa za obuku „Pogorelica” 1996. godine, organizovanog pod patronatom iranskih tajnih službi, smijenjen na insistiranje međunarodne zajednice, te koga je 2003. godine tadašnji predsjednik SAD George Bush uvrstio na američku crnu listu, mogao bi da postane novi član Upravnog odbora Univerziteta u Sarajevu (UNSA)

bakir alispahićBivši načelnik Centra službi bezbjednosti Sarajevo, zatim ratni ministar unutrašnjih poslova Republike BiH i prvi direktor bošnjačke tajne službe AID Bakir Alispahić, koji je poslije otkrivanja kampa za obuku „Pogorelica” 1996. godine, organizovanog pod patronatom iranskih tajnih službi, smijenjen na insistiranje međunarodne zajednice, te koga je 2003. godine tadašnji predsjednik SAD George Bush uvrstio na američku crnu listu, mogao bi da postane novi član Upravnog odbora Univerziteta u Sarajevu (UNSA), ekskluzivno saznaje portal Dnevno iz izvora bliskih Vladi Kantona Sarajevo.

Alispahićevo ime se već decenijama u bosankohercegovačkim medijima vezivalo za mnoge afere, kao što je slučaj oko nestanka zaplijenjene droge iz kase tadašnjeg republičkog MUP-a, na čijem je čelu bio Alispahić, kao i za slučajeve neriješenih političko-obavještajnih ubistava bivšeg Alispahićevog najbližeg saradnika Nedžada Ugljena, potom zamjenika ministra policije FBiH Joze Leutara, te Ramiza Delalića i drugih, a pisalo se mnogo i o njegovoj ulozi u radu zloglasne jedinice za likvidacije „Ševe”, za koju se sumnja da je počinila i planirala brojna ubistva, uključujući i atentat na tadašnjeg prvog čovjeka Armije BiH Sefera Halilovića, kojom prilikom je stradala Halilovićeva supruga i njen brat.

NATO snage su u akciji otkrivanja i zatvaranja kampa „Pogorelica”, prema pisanju medija, našli spiskove za likvidaciju uglednih ljudi kao što su akademik Muhameda Filipović i tadašnji predsjednik SDP-a Nijaz Duraković.

Alispahić je prije dveij godine stekao titulu doktora nauka iz oblasti odbrane i sigurnosti, a kako je nedavno pisao Dnevni Avaz, izmirio je neusglasice sa zamjenikom predsjednika Stranke demokratske akcije (SDA) Bakirom Izetbegovićem, sinom Alije, obzirom da je navodno nešto ranije bio pod zaštitom predsjednika stranke Sulejmana Tihića, kojem Izetbegović predstavlja pandan i opziciju u stranci.

Prema pisanju ovoga lista Alispahića i Izetbegovića vezuje ratna prošlost i tajne iz tog perioda, kao i veza sa iranskim faktorom.

Alispahić danas ima upliv u kadrovska pitanja SDA, a član je stranačkog Savjeta za sigurnost.

Upravo ova stranka je u više navrata pokušala da favorizuje Alispahića, ali je Ministarstvo nauke, obrazovanja i mladih Kantona Sarajevo dostavilo spisak od šest imena kandidata za članove Upravog odbora UNSA, na kojem nema Alispahića.

Međutim, Vlada Kantona Sarajevo je odbila da prihvati ponuđeni spisak pravdajući svoju odluku navodnim nedostacima u proceduri.

Spisak sa imenima, bila je jedan od posljednjih potpisanih odluka, sada već bivšeg ministra nauke obrazovanja i mladih KS Damira Marjanovića, inače uglednog profesora i doktora nauka iz oblasti forenzičkih i genetičkih istraživanja.

Na spisku sa imenima kojeg je dostavio Vladi KS nije bilo Alispahića, i to je, kako za Dnevno Srbija kaže izvor blizak Vladi KS, a koji je želio da ostane anoniman, glavni razlog zašto je Vlada KS spisak sa imenima kandidata za UO UNSA vratila Ministarstvu.

Inače, nakon što je u maju ove godine dao ostavku na mjesto ministra nauke, obrazovanja i mladih Kantona Sarajevo, Damir Marjanović je mjesecima bezuspešno pokušavao da od  Vlade i Skupštine kantona Sarajevo dobije bilo kakvo izjašnjavanje. Ove institucije su ga, danas je to očito, ignorisale nadajući se da će povući svoju, inače neopozivu ostavku.

Iako je ispunio sve zakonom predviđene procedure, iz Vlade su odbijali da mu vrate radnu knjižicu, pa je bio primoran da, nakon godišnjeg odmora,  ne dolazi na posao pet dana, nakon čega je dobio otkaz, pa će mu u knjižici biti upisano da je otpušten zbog nepoštovanja radne discipline.

Marjanović je sve vrijeme insistirao da se Skupština i Vlada izjasne o njegovoj ostavicu, koju je podnio 21. maja 2013. godine, kada su se pred Vladom okupili prosvjetni radnici Sarajevskog kantona. Kako nije uspio da ubijedi Vladu da prihvati zahtjeve prosvetnih radnika, Marjanović se odlučio na ostavku, precizirajući da je neopoziva.

Međutim, Vlada i Skupštine su se jednostavno pravili kao da se ništa nije desilo.

Vlada na čelu sa Suadom Zeljkovićem, koga je na ovu funkciju delegirala SDA, naslijedila je brojne probleme i dubioze u javnim preduzećima. Na čelu jednog do njih je dugo godina bio Zeljković, obzirom da je SDA u najvećem broju slučajeva upravljala ovim preduzećima, koje su danas u basnoslovnim dugovima, a mnogima od njih danas prijeti gašenje ili pak stečaj, te potpuno zamiranje komunalnih usluga u glavnom gradu BiH.

U Alispahićevom slučaju, SDA-u danas u stvari odgovara što u Vladi više nemaju Marjanovića, jer on nije potpisao dokument onako kako je SDA potajno željela,  da Alispahić bude uvršten na listu kandidata u UO UNSA.

Sada, kada je Vlada KS pod dominacijom SDA odbila spisak kandidata za Upravni odbor Univerziteta u Sarajevu kojeg je potpisao Marjanović, te vratila spisak na doradu Ministarstvu, otvorena su vrata Alispahićevom članstvu u Upravnom odboru najvećeg i najstarijeg univerziteta u BiH, tim prije jer izvori Dnevno Srbija tvrde da odluka o skidanju Bakira Alispahića sa američke crne liste, praktično samo što nije objelodanjenja.

 

(dnevno.rs/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook