Da li je N. Š, osoba koja je protjerana s Grbavice, a ostatak rata je provela u sarajevskim opštinama pod kontrolom Armije BiH, raseljeno lice ili nije, piše Oslobođenje.ba.
Dileme, prema onome šta stoji u zakonu, a i po zdravom razumu, ne bi smjelo biti.
Uostalom, i jedan i drugi entitetski Zakon o raseljenim osobama bez sumnje idu u prilog tome da se na pitanje s početka teksta tokom popisa odgovori potvrdno.
Isto su nam potvrdili i saradnici federalnog Zavoda za statistiku, kojima se građani svakodnevno mogu javiti na broj 070/300-900 ukoliko imaju nejasnoća ili primjedbi u vezi sa popisom stanovništva.
Kompjuter neće prepoznati
Mi smo im se jučer javili. Objasnili smo da nam je popisivačica rekla kako je dobila instrukcije od svoje kontrolorke da se u takvim slučajevima ne radi o raseljenim licima.
S obzirom na to da je intervencija kontrolorke bila u porodici N. Š, koju su kontrolorka i popisivačica zajedno posjetile, predstavnik porodice je zbog te intervencije pristao da ne napiše da je bio raseljeno lice. Iako je i on, kao i ostali njegovi bližnji, protjeran s Grbavice, pa su potom živjeli s druge strane Miljacke.
Kontrolorka je dodala, to se može napisati, ali kompjuter, navodno, u ovakvim situacijama neće "prepoznati" taj odgovor! Objasnila je da bi članovi te porodice bili raseljene osobe da su otišli izvan Sarajeva, bilo gdje na teritoriji BiH!
Metodolozi iz Zavoda za statistiku tvrde da oni nikada nisu dali slične instrukcije, naprosto zato što to nije tačno.
"Tu je riječ o raseljenom licu", potvrdili su nam, obećavši da će skrenuti pažnju popisivačima i kontrolorima kako se ovo ne bi više ponavljalo!
U federalnom Zakonu o raseljenim licima i povratnicima, u članu 4. stoji decidirano:
"Raseljeno lice, u smislu ovog zakona, jeste državljanin BiH koji je nakon 30. aprila 1991. godine raseljen na teritoriji Federacije usljed sukoba, progona iz opravdanog straha od progona ili povrede ljudskih prava na teritoriji BiH, a ne postoje uvjeti za siguran i dostojanstven povratak u svoje prebivalište, niti se dobrovoljno odlučio na izbor novog mjesta življenja."
Zakon je jasan
Slično stoji i u Zakonu iz RS-a, koji reguliše istu problematiku.
Tamo piše da su raseljena lica državljani BiH "koji su raseljeni na teritoriji RS-a, usljed sukoba, ratnih razaranja ili osnovanog straha od progona ili kršenja ljudskih prava na teritoriji BiH i nisu u mogućnosti da se na bezbjedan i dostojanstven način vrate u ranije svoje prebivalište..."
Naravno, potpuno je drugo pitanje: kome može biti u interesu da se broj raseljenih osoba sa Grbavice, Kovačića, Vraca smanji! Nesumnjivo, samo onima koji poriču da su u ratnim godinama tu uopće vršeni razni zločini, pa i oni protjerivanja stanovništva.
Događaj tokom popisa u Kovačićima ide takvima u prilog, jer, eto, članovi porodice Š, prema popisnom materijalu, nisu raseljena lica. A koliko je sličnih bilo situacija.
(Oslobođenje/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/av)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook