Ukoliko bi sporazum SNSD-a i SDP-a o državnoj i vojnoj imovini bio implementiran u praksi, praktično bi bili stečeni svi uslovi za zatvaranje OHR-a.
Naime, BiH je već ranije ispunila tri od pet ciljeva koje je visoki predstavnik Miroslav Lajčak postavio za zatvaranje Kancelarije, a podsjećamo i da je Donatus Kok, bivši ambasador Austrije, u oproštajnom intervjuu "Nezavisnim" prije nekoliko dana potvrdio da je ovo posljednji uslov.
"Rješite pitanje državne i vojne imovine, i Incko ide kući", rekao je tada Kok.
U vezi sa ciljevima, ispunjen je dio koji se odnosi na implementaciju Finalne arbitražne odluke za Brčko time što je u parlamentu BiH usvojen amandman po kojem je odluka implemenirana u Ustav BiH. Osim toga, Vlada RS je izbrisala entitetsku granicu kroz distrikt, nakon čega je zatvorena i Kancelarija visokog predstavika u Brčkom, čime je, praktično, potvrđeno da je ovo pitanje riješeno.
Osim toga, BiH je implementirala i tri ekonomska uslova koja se odnose na sporazum o metodologiji utvrđivanja koeficijenta za raspodjelu sredstava iz indirektnog oporezivanja, kao i na osnivanje Nacionalnog fiskalnog savjeta. Oba uslova ispunjena su već davno.
U dijelu koji se odnosi na pravna pitanja, od BiH je traženo učvršćivanje vladavine prava, a u tom segmentu ispunjeno je sve što je traženo - usvojena je Nacionalna strategija za pitanja ratnih zločina, donesen je Zakon o strancima i azilu, a prije nekoliko godina usvojena je i Strategija za reformu sektora pravosuđa, na osnovu koje se sad sprovodi strukturisani dijalog o pravosuđu sa EU.
Preostala dva cilja odnose se upravo na vojnu i državnu imovinu. Upravni odbor Savjeta za sprovođenje mira, naime, traži da se pronađe prihvatljivo i održivo rješenje za pitanje raspodjele imovine između državnog i drugih nivoa vlasti, te isto takvo rješenje za pitanje vojne imovine.
Osim ciljeva, postoje i dva uslova, koja bi mogla stvoriti probleme u slučaju "fleksibilnijeg" tumačenja. Prvi uslov, koji se odnosi na potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, odavno je ispunjen, jer nije traženo njegovo stupanje na snagu, koje "koči" neimplementacija odluke "Sejdić i Finci", već samo potpisivanje. Drugi uslov se odnosi na "povoljnu ocjenu situacije u BiH Upravnog odbora PIC-a, koja će se zasnivati na punom poštivanju Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Podsjećamo da je visoki predstavnik u ranijim izvještajima Savjetu bezbjednosti UN-a govorio da loša retorika i blokada institucija na različitim nivoima u BiH sprečava punu implementaciju Dejtona. Da bi u ovom dijelu moglo biti problema, svjedoči i upozorenje na stranici OHR-a u dijelu koji se odnosi na uslove i ciljeve za zatvaranje OHR-a.
"Upravni odbor PIC-a redovno provjerava napredak u sprovođenju agende 5+2 još od februara 2008. godine. Iako je napredak ostvaren u nekim oblastima, stalna neslaganja među političkim partijama dovela su do zastoja koji sprečavaju punu implementaciju agende", piše na stranici.
Iz Ambasade SAD su nam objasnili da do daljeg ne mogu poslati tražene odgovore, dok su nam iz OHR-a rekli da će sporazum SNSD - SDP komentarisati kada se upoznaju sa detaljima.
"Upravni odbor PIC-a je jedino tijelo koje odlučuje kada će OHR biti zatvoren", rekla je Ljiljana Radetić, službenik za odnose sa javnošću OHR-a.
Endi Mekgafi, portparol specijalnog predstavnika EU u BiH, rekao je da se u sporazumu SDP - SNSD radi o pitanjima koja se prvenstveno tiču NATO integracija BiH.
"Iako put BiH ka mogućem članstvu u NATO nije direktno pitanje za EU, mi podržavamo evroatlantski program kao faktor mira, razvoja i reformi. Ohrabrujemo BiH da ostvari napredak kako bi ispunila uslove koje je postavio NATO", rekao je Mekgafi.
Sličan odgovor nam je stigao iz Štaba NATO za BiH u Sarajevu.
"Pozdravljamo svaku pravno validnu i provodivu inicijativu koja bi mogla voditi do ispunjavanja uslova koji su saveznici postavili za aktiviranje MAP-a. Ovo pitanje uključuje mnoge aktere u BiH. Nadamo se da će biti poduzete odgovarajuće aktivnosti kako bi se što prije omogućilo ispunjenje tog uslova. Rješavanje ovog pitanja je u rukama bosanskohercegovačkih političara i institucija", navela je Ines Kuburović, portparol Štaba.
(nezavisne.com/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook