Britanski sedmičnik Times Higher Education (THE) i ove je godine, po treći put za redom, američki univerzitet California Institute for Technology proglasio najboljim na svijetu.
Harvard je skočio dva mjesta i pridružio se Oxfordu na drugom mjestu, dok je Stanford pao za dva mjesta na četvrto.
Na popisu 100 najboljih našlo se 16 zemalja. SAD uvjerljivo dominira sa 46 univerziteta od kojih je čak sedam u top 10. Slijede Velika Britanija sa 11, Holandija sa 8, Njemačka sa 6, Australija sa 5, Kanada sa 4, Francuska, Južna Koreja i Švicarska sa po tri, zatim Belgija, Kina, Hong Kong, Japan i Singapur sa po dva te na kraju liste Finska i Švedska sa po jednim univerzitetom. Na proširenoj listi koja obuhvaća 200 najboljih našlo se 26 zemalja kojima su se ove godine pridružile Turska, Španija i Norveška dok je Brazil ispao. Izrael u prvih 200 ima dva predstavnika, a Cijela Afrika samo jedan univerzitet u Cape Townu. Najbolji azijski univerzitet je University of Tokyo na 23. mjestu.
Ni na jednoj od listi, očekivano, nema univerziteta iz tranzicijskih zemalja, uključujući BiH.
Rang lista prilično jasno pokazuje poznatu formulu prema kojoj bez pametnog ulaganja u nauku i obrazovanje nema kvalitetnih univerziteta i obratno - bez dobrih univerziteta nema razvoja tehnologije i ekonomije, odnosno prosperiteta. Hrvatska bez provedbe ozbiljne reforme obrazovanja, sa svojim izdvajanjem od 0,75 posto BDP-a za istraživanja i razvoj, teško može očekivati pomak na sličnim listama. Trenutni prosjek izdvajanja u Evropi je oko dva posto, a plan je da ona do 2020. porastu na tri do pet posto.
(Tportal.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook