GDJE SU GRANICE BEZOBRAZLUKA

Ima li pravo GRAS-ova šalterica da odbije prodati mjesečni kupon studentici jer nije kupila kartu za septembar?!

Arhiva07.10.13, 15:06h

I pored svog monopolskog položaja, GRAS je firma pred stečajem koja već godinama kontinuirano posluje u milionskim gubicima. A to joj još manje daje za pravo da po bilo kojem osnovu šikanira putnike i svoj monopol demonstrira na svakom koraku, kao što je to bilo i u slučaju sarajevske studentice

Štrajk GRAS-a, foto; Avaz- Molim vas mjesečni kupon za oktobar...

- Da, vidim... Ne može, nemate kupon za mjesec septembar!, odbrusi gospođa sa druge strane šaltera.

- Kakve to ima veze?!

- Kažem, ne može, morate prvo uplatiti i kompletan iznos mjesečne karte za septembar!!!

Ovakav dijalog zvuči nevjerovato... Ili možda ne, već zvuči posve uobičajeno ako se zna da je mjesto radnje jedan od punktova sarajevskog gradskog prevoznika, na kome se kupuju kuponi za mjesečne karte. Svjedok ovog nemilog događaja bila je čitateljica DEPO portala (ime i prezime poznato redakciji) koja je na adresu naše redakcije poslala mail u kojem je opisala neugodno iskustvo koje je doživjela na GRAS-ovom prodajnom mjestu na Ilidži, kada je zaposlenica na šalteru odbila studentici prodati mjesečni kupon za oktobar, uz obrazloženje da prethodno mora uplatiti i kompletan iznos mjesečne karte za septembar za koji nije posjedovala kupon.

- Na  GRAS-ovom prodajnom mjestu na Ilidži studentica koja je je prije mene došla na red na šalteru željela je kupiti kupon za mjesec oktobar. Plava gospođa koja je radila za šalterom drsko  je odbila da joj proda kupon, tvrdeći da prethodno mora kupiti mjesečnu kartu za mjesec septembar, nakon čega je djevojka krajnje iznenađeno i ljutito odstupila sa šaltera i ubrzano krenula prema izlazu poslovnice, a uslijed šokiranosti i rezigniranosti onim što sam čula, i pored želje, nisam je stigla zaustaviti kako bih joj pokušala pomoći da kupi kartu. Čim sam došla na red, upitala sam gospođu po kom osnovu nije željela prodati kartu studentici koja je imala iskaznicu, i da li je dopustivo takvo ponašanje prema građanima? Takođe, skrenula sam joj pažnju da mnogi studenti, naročito oni koji žive izvan Sarajeva, tokom ljetnih mjeseci nemaju potrebu da koriste usluge GRAS-a, te je stoga potpuno besmisleno tražiti da plaćaju mjesečne kupone ako ih nisu koristili. Gospođa za šalterom je samo šutjela, odbijajući da komunicira sa mnom. Izrevoltirana ponašanjem GRAS-ove radnice, otišla sam u terminal do glavnog dispečera i pitala ga kada je usvojeno pravilo da studenti koji nisu kupili kupon za prethodni mjesec ne mogu izvaditi kartu ni za tekući. Rekao je da takvo pravilo ne postoji. Kada sam ga zamolila da na to skrene pažnju i svojoj kolegici koja je bez ikakvog razloga odbila studentici prodati mjesečni kupon, ljubazno je odgovorio da će to učiniti. U iščekivanju da ispoštuje svoju molbu stajala sam još nekih desetak minuta u prostoru prodajnog mjesta, međutim, dispečer se nije pojavljivao, pokazujući time krajnju neodgovornost prema svojim klijentima, napisala je u svom pismu čitateljka DEPO Portala.

Nažalost, ovakva iskustva sa zaposlenicima GRAS-a ne predstavljaju novost. Građani su već godinama, u nedostatku izbora zbog GRAS-ovog monopolskog položaja, primorani trpiti javašluk, bahatost i neodgovorno ponašanje njegovih zaposlenika - od maltretiranja građana od strane revozora, preko vožnje u neuslovnim i 'praistorijskim' tramvajima pa do učestalih štrajkova i protesta kojima se svako malo krajnje bezobzirno blokira saobraćaj u gradu i građane uskraćuje za plaćene usluge korištenja gradskog prevoza.

No, i pored svog monopolskog položaja, GRAS je firma pred stečajem koja već godinama kontinuirano posluje u milionskim gubicima. A to joj još manje daje za pravo da po bilo kojem osnovu šikanira putnike i svoj monopol demonstrira na svakom koraku, kao što je to bilo i u slučaju sarajevske studentice.

(DEPO PORTAL/dh)

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook