Povodom 7. oktobra, Svjetskog dana dostojanstvenog rada Glavni odbor Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture BiH (SSVOONK BiH) uputio je Proglas u kojem navodi da je današnji dan prilika, ali i obaveza da se analizira opšte stanje dostojanstva rada, ukaže na propuste i upute jasne poruke i zahtjevi vlastima na svim nivoima u kom pravcu treba i mora da se djeluju kako bi se očuvalo stečeno dostojanstvo rada i unaprijedio opšti društveni progres kao uslov dostojanstvenog rada.
- Dugogodišnja nestabilna politička i ekonomska situcija u našoj zemlji poremetila je sve tokove života i rada. Siva ekonomija i rad na crno doprinose svakodnevnom smanjenju radnih mjesta. Naša zemlja rekorder je u broju nezaposlenih osoba u okruženju i dalje. Napad na stečena prava radnika postao je praksa poslodavaca i vlasti. Vrhunac tih napada je pokušaj donošenja Zakona o radu kojim se nastoje ukinuti kolektivni ugovori kao jedini garant zaštite radnika - stoji u Proglasu.
Od svih vlada i poslodavaca u BiH zahtijevaju da poduzmu korake za stvaranje boljeg ekonomskog stanja u BiH, da otvaraju nova radna mjesta, omoguće primjenu i poštivanje kolektivnih ugovora i razvijaju kvalitetan socijalni dijalog sa predstavnicima radnika-sindikata.
Također, zahtjevaju od svih vlada da suzbiju rad na crno, nepoštivanje Zakona o radu i kolektivnih ugovora, suzbiju korupciju i sve druge oblike destruktivnog ponašanja pojedinaca, kao i lobija koji putem loših politika zaustavljaju napredak Bosne i Hercegovine.
- Zastoj u reformskim i tranzicijskim procesima BiH u modernu demokratsku državu mi u sindikatu ne prihvatamo i zahtjevamo nastavak reformi u svim segmentima a posebno u sektoru obrazovanja nauke i kulture. Za nas je neprihvatljiva segregacija i diskriminacija djece, nedovoljno harmonizirano i usklađeno zakonodavstvo obrazovanja sa evropskim zakonodavnim praksama - navode iz SSVOONK-a.
Istaknut je i zahtjev za bolje i kvalitetnije finansiranje obrazovanja, nauke i kulture i stvaranje jednakih uslova za sve učenike, studente, i za sve zaposlene u institucijama obrazovanja, nauke i kulture.
- Zahtijevamo od Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona da pod hitno iznađe rješenje za finansiranje visokog obrazovanja na području ovog kantona - dodaju iz SSVOONK-a.
Od menadžmenta Univerziteta ”Džemal Bijedić” u Mostaru zahtijevaju da ispoštuje sve zahtjeve radnika Univerziteta Džemal Bijedić za dostojanstven rad tj. isplatu zarađenih plata. Data je podrška Sindikalnom odboru Univerziteta ”Džemal Bijedić” u Mostaru da istraju u borbi za ostvarivanje svojih prava.
Također, podrška je iskazana Samostalnom sindikatu osnovnog obrazovanja i odgoja Federacije BiH koji poduzima sve aktivnosti da zaštiti pravo radnika na dostojanstven rad.
- Zahtijevamo od svih vlada u BiH da iznađu rješenja za finansiranje institucija kulture koje su od vitalnog značaja za državu BiH. Zahtijevamo da se visoko obrazovanje i nauka ustavno pozicioniraju na nivo države, čime bi se stekle pretpostavke za napredak ne samo obrazovanja već i svih segmenata društva u BiH - navode iz SSVOONK-a.
(FENA/av)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook