MARTIN RAGUŽ, PREDSJEDNIK HDZ-A 1990

Pred nama je istorijska priliku za multietničku BiH

Arhiva07.10.13, 10:14h

Navodi kako je trenutno intenzivirana komunikacija između predsjednika stranaka i specijalnog predstavnika EU Petera Sorensena u finalizaciji mogućeg konkretnog rješenja koje bi bilo na tragu 5. točke odnosno zaključka izjave, koju su potpisali predsjednici sedam stranaka u nazočnosti Štefana Fuelea i predstavnika Vencijanske komisije i Vijeća Europe, a gdje se zapravo, smatra Raguž, krije ključ rješavanja enigme u BiH

Martin Raguž nova

Uoči novog kruga pregovora između bh političara i predstavnika EU-a u Bruxellesu predsjednik HDZ-a 1990 Martin Raguž kazao je kako je, u kontekstu provedbe presude u slučaju Sejdić-Finci, najveći fokus na modelu minimalne multietničke potpore u kombinaciji s elektorskim pristupom.

U untervjuu za Dnevni list Raguž je izrazio  uvjerenje kako će spomenuti model u konačnici biti i prihaćen.

Navodi kako je trenutno intenzivirana komunikacija između predsjednika stranaka i specijalnog predstavnika EU Petera Sorensena u finalizaciji mogućeg konkretnog rješenja koje bi bilo na tragu 5. točke odnosno zaključka izjave, koju su potpisali predsjednici sedam stranaka u nazočnosti Štefana Fuelea i predstavnika Vencijanske komisije i Vijeća Europe, a gdje se zapravo, smatra Raguž, krije ključ rješavanja enigme u BiH.

To znači da se u skladu s međunarodnim standardima osigura primjena presude, odnosno rješenja koja će otkloniti diskriminaciju u Ustavu BiH glede pitanja prava ostalih u smislu kandidiranja i mogućnosti izbora, ali uz puno uvažavanje legitimne zabrinutosti konstitutivnih naroda da im se ne nameće izborna volja u izbornom procesu, navodi Raguž.

Smatra kako je peti zaklkjučak do sada najveći iskorak u smislu balansiranja nacionalnih i individualnih prava jer se prvi put našla formula kako dovesti u sklad kolektivna i individualna prava.

U Intervjuu za Dnevni list Raguž pojašnjava kako je model minimalne multietičke potpore baziran na ustavnoj strukturi, a to su županije. Svi prigovori do sada su uglavnom osporavali određena rješenja zbog njihova stavljanja u kontekst nekakvog prekrajanja granica zbog čega su se pojavljivali i negativni stereotipi.

Raguž navodi kako spomenuti model polazi od strukture gdje bi se u kombinaciji prvog s najvećim brojem glasova i drugog osiguralo da oba člana Predsjedništva imaju poitporu u županijama različite etničke većine, odnosno u najmanje tri ili dvije s drugom etničkom većinom. Ističe kako bi to bilo jamstvo da će biti ispoštovana većinska volja unutar različitih etničkih većina na cijelom području Fedearcije BiH.

" To je model koji može zadovoljiti sve međunarodne standarde i princip da se otkloni mogućnost da netko nekome nameće izbornu volju", kazao je, između ostaloga, Raguž u intervjuu za Dnevni list navodeći kako pozitivne naznake za takav model postoje i kod drugih stranaka, odnosno kod stranaka iz reda bošnjačkog naroda.

(FENA/av)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook