SVE SE MIJENJA

Šta trebate znati o seksu nakon poroda

Arhiva06.10.13, 11:11h

Većina žena gubi seksualnu želju nakon rođenja djeteta i u potpunosti se posvećuje djetetu. Razumljivo je da se nakon poroda i u prvim mjesecima majčinstva žene ne osjećaju previše privlačno i seksualno. No zanemarivanje seksualnosti u odnosu nakon rođenja djeteta povezano je s padom zadovoljstva tim odnosom ili brakom

Seks novaVećina žena gubi seksualnu želju nakon rođenja djeteta i u potpunosti se posvećuje djetetu. Razumljivo je da se nakon poroda i u prvim mjesecima majčinstva žene ne osjećaju previše privlačno i seksualno. No zanemarivanje seksualnosti u odnosu nakon rođenja djeteta povezano je s padom zadovoljstva tim odnosom ili brakom.

Kad postanemo roditelji, važno je da to ne postane naš jedini identitet, već da i dalje ostajemo partneri, prijatelji, zaposlenici i slično. Imat ćemo nove prioritete uz novu ulogu roditelja koju smo dobili, no ako se potpuno predamo novoj ulozi, izgubit ćemo sebe u svojoj punoći identiteta, a portal InsideOut.hr donosi konkretne smjernice kako njegovati seksualni život nakon dolaska djeteta.

Dijelite nježnost oko djeteta

Majka je ta koja doji i koja od samog početka vrlo prirodno ostvaruje nježan i povezujući odnos s djetetom. Dijete samo po sebi iz nas mami osmijeh, nježnost, ljubav i osjećaj sreće i zadovoljstva. Taj odnos toliko ispunjava da se čini da majci nije potrebno ništa drugo na svijetu doli blizine i ljubavi njenog djeteta. No vezanost majke za dijete može biti pretjerana i može dovesti do toga da dijete pri svom sazrijevanju stekne dojam da je ono odgovorno za majčinu sreću, što nikako nije dobro za njegov razvoj i njihov budući odnos.

Stoga je važno da majka podršku, ljubav i nježnost traži i dalje u svom partneru. Najjednostavniji način da se održi odnos nježnosti među partnerima, a ujedno ostvaruje odnos nježnosti roditelja i djeteta je da roditelji zajednički sudjeluju u maženju s djetetom. Otac može biti prisutan dok majka doji i pružati joj podršku toplim dodirom, nježnim glasom, milovanjem i slično. A dijete će za to vrijeme osjećati ljubav roditelja, nježnost koja je upućena njemu te miris oba roditelja koji pruža osjećaj sigurnosti. Ako otac ne bude uključen u maženje i rituale majke i djeteta, osjećat će se zapostavljeno i isključeno te će predbacivati ženi što je postala samo majka. A to nikako nije dobro za odnos.

I dodir može biti seksualan

Normalno je da je majka nakon poroda u prvim mjesecima iscrpljena, neispavana, možda i u bolovima od epiziotomije i slično te nema nikakvu seksualnu želju. Ipak, nakon nekog vremena ta bi se želja trebala početi javljati ako partneri i dalje njeguju odnos koji su imali prije rođenja djeteta. Za početak se ne mora raditi o seksualnom odnosu, već o izmjeni nježnosti, dodirima, podršci, maženju i slično. Važno je i dalje gledati partnera kao osobu s kojom smo željeli napraviti dijete koje se rodilo. Ono je plod naše ljubavi i važno je da u njemu zajednički uživamo, da dijelimo svoje misli i osjećaje prema djetetu, zajednički ga upoznajemo, stvaramo odnos s njim i divimo se tom malom čudesnom biću.

Pitanje identiteta

Seksualni odnosi nakon rođenja djeteta nisu samo pitanje seksualnosti, već i našeg identiteta. Ako se doživljavamo međusobno kao mama i tata, naravno da se nećemo osjećati seksualno. Važno je da i dalje ostanemo prvenstveno ono tko mi jesmo, a onda da preuzmemo i novu ulogu koju smo dobili. To znači da pronađemo vrijeme za sebe same i provodimo ga onako kako nama to odgovara. Nekad ćemo željeti biti sami, a nekad s partnerom. Ako je dijete centar našeg partnerskog odnosa i u odnosu smo također roditelji, taj odnos je osuđen na propast ako u dogledno vrijeme ne dođe do promjene. Stoga je važno da partneri grade svoj odnos i dalje ono njih dvoje, oko onoga tko oni jesu, što vole i žele. Činjenica da je taj odnos zaslužan za novi život u njihovom životu može ga dići na jednu sasvim novu razinu i učiniti ga još dubljim i ljepšim. A odgovornost da se to i dogodi leži na partnerima i postiže se iskrenom i otvorenom komunikacijom.

 

(tportal.hr/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook