Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini se pridružuje visokom predstavniku, specijalnom predstavniku Evropske unije u Bosni i Hercegovini i šefovima Misija EU u BiH u izražavanju zabrinutosti povodom nedavno predloženih zakonskih rješenja i aktivnosti koje dovode u pitanje nezavisnu poziciju i budućnost javnih RTV servisa u Bosni i Hercegovini, saopćeno je je američke ambasade u BiH.
Navodi se da "stanje medijskih sloboda u BiH ostaje važan prioritet međunarodne zajednice" i izražava razočarenje "brojnim aktivnostima za koje nam se čini da su u suprotnosti sa demokratskim praksama očuvanja i stimulisanja medijske slobode i profesionalizma".
"Kao što su naši međunarodni partneri naznačili u svojim pismima Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) i Parlamentu Federacije BiH, sljedeće aktivnosti izazivaju duboku zabrinutost. Nacrt zakona o amandmanima na Zakon o Radio-televiziji Republike Srpske (RTRS), usvojen od strane NSRS 18. jula, koji uvodi mogućnost finansiranja entitetskog emitera iz budžeta Vlade RS, ozbiljno narušava jedan od ključnih principa medijske nezavisnosti. K tome, ovakvi amandmani su u suprotnosti sa Zakonom o javnom RTV sistemu. Još jedna ozbiljna zabrinutost je vezana s izmjenama procedure za izbor članova Upravnog odbora RTRS koja predviđa izbor članova odbora u NSRS, i to sva četiri u istoj godini", navodi se u saopćenju.
Ambasada SAD-a podsjeća da ne ranije izrazila zabrinutost u vezi sa prošlogodišnjim nastojanjima da se jednim potezom smijeni čitav Upravni odbor RTV FBiH, opažajući da bi takvi potezi oslabili nezavisnost tog javnog servisa.
"Potreba za harmonizacijom Zakona o RTV FBiH sa zakonom na nivou države koji propisuje da konkursnu proceduru provodi Regulatorna agencija za komunikacije BiH, i dalje je prioritetna", navodi se i dodaje kako svaka promjena vezana za raspodjelu marketinških prihoda treba biti razmatrana na državnom nivou, s obzirom na činjenicu da je ova oblast regulisana Zakonom o javnom RTV sistemu.
"Profesionalni, nezavisni i nepristrasni mediji su jedan od najvažnijih aspekata demokratskog društva i mi pozivamo na poštivanje tih principa. Stoga pozivamo vlasti Republike Srpske i Federacije BiH da pokažu svoju privrženost osiguranju dugotrajne održivosti finansijski i uređivački nezavisnih javnih emitera u BiH. Javni emiteri pripadaju građanima BiH, a ne političkim strankama ili strukturama na vlasti", poručuju iz ambasade SAD-a.
(Anadolija/av)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook