EDIN ŠARČEVIĆ, PREDSJEDNIK CENTRA ZA JAVNO PRAVO

Potrebno reformisati kompletan ustavni sistem BiH

Arhiva29.09.13, 13:25h

Komentirajući upit u vezi s implikacijama (ne)provođenja presude u ovom predmetu, dr. Šarčević kritički se osvrnuo na pristupe i prijedloge predstavnika političkih stranaka u BiH, koji su bili "u opticaju", a tiču se predmeta Sejdić i Finci

edin šarčević

Političke stranke u BiH su se skoncentrisale na pokušaje da se postojeći sistem djelimično izmjeni kako bi se izašlo u susret zahtjevu iz presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu "Sejdić i Finci", a da  pritom sama organizacija državne vlasti, organizacija sveukupne države ostane nedotaknuta, izjavio je za Agenciju FENA prof. dr Edin Šarčević, predsjednik Fondacije Centar za javno pravo (CJP).

Komentirajući upit u vezi s implikacijama (ne)provođenja presude u ovom predmetu, dr. Šarčević kritički se osvrnuo na pristupe i prijedloge predstavnika političkih stranaka u BiH, koji su bili "u opticaju", a tiču se predmeta Sejdić i Finci.

- Takvi pristupi su mogući, međutim, akutni problem bh. ustavnog ustrojstva neće biti riješen, a taj akutni problem se sastoji, ugrubo kazano, u činjenici da su u BiH formirane etno-nacionalističke državne tvorevine koje se koriste entitetskim strukturama vlasti kako bi ovladali socijalnim bruto-produktom uime jednog naroda - pojašnjava on.

Šarčević zastupa stanovište da se taj problem ne može riješiti blagim "ušminkavanjem" ustavnih normi.

Dodao je da ne može reći tačno o kojim se političkim partijama radi, ali da je većina prijedloga koji potiču iz "kućne radinosti" entuzijasta i političkih stranaka suglasna tom modelu, odnosno modelu verbalnog ušminkavanja normativnog dijela ustava države BiH i entiteta FBiH i RS-a.

- Moje mišljenje je, da je potrebno reformisati kompletan ustavni sistem BiH da bi se on doveo u standard pravne države i Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava - precizirao je Šarčević, podsjećajući da je Centar za javno pravo o tome više puta pisao stručne rasprave koje su i javno prezentirane.

On smatra da takva transformacija podrazumjeva kao osnovnu pretpostavku da će se entiteti u sadašnjim ovlaštenjima ukinuti i da će doći do nove nominacije entiteta, te da će se napraviti drugačija raspodjela kompetencija, kao i da će u tom smislu državni organi biti otvoreni svim građanima u pogledu zagarantovanog pasivnog biračkog prava (prava građana da budu birani).

- Danas je moguće ovaj sistem normativno poboljšati, ali on sam po sebi producira socijalne i ustavne antinomije, te pothranjuje politike koje zagovaraju uništavanje BiH, a koje su protuustavne i on u toj formi ne može služiti osnovnoj svrsi jedne države, jednog ustavnog sistema, a to je stvaranje društva blagostanja - kazao je Šarčević u izjavi za Fenu.

(FENA/av)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook