Na džuma-namazu hatibi na području Bosne i Hercegovine i džematima u bošnjačkoj dijaspori pročitali hutbu reisu-l-ulema Husein ef. Kavazovića u kojoj je Kavazović govorio o predstojećem popisu i naglasio potrebu za narodnosnim određenjem imenom Bošnjak, za njegovanjem bosanskog jezika i očitovanjem islamske pripadnosti u ovom vremenu.
- Za nekoliko dana će otpočeti popis stanovništva u našoj zemlji. To je važan i značajan događaj za sve nas u domovini i za našu braću i sestre koji su privremeno odsutni iz domovine i borave u inozemstvu. Rezultati popisa upravit će mnoge tokove u našoj zemlji - stoji u hutbi reisa Kavazovića.
Pojašnjava da će se na popisu evidentirati nacionalna struktura stanovništva i brojnost naroda na određenom prostoru, struktura i vlasništvo nad zemljištem i imovinom itd, a „dobit ćemo i mnoge druge podatke koje popis obuhvata. Svima njima ćemo se koristiti na nacionalnoj i na međunarodnoj razini.
Kavazović je podsjetio na popis iz 1991. godine koji je bio korišten u svim političkim i drugim razgovorima o sudbini naše zemlje.
- Braćo i sestre. Na popisu ćemo se očitovati o našoj vjerskoj identifikaciji. Naša vjera je islam, kako smo to stoljećima svjedočili na ovim prostorima. Islam od nas, svakog punoljetnog i slobodnog muslimana, traži da javno posvjedočimo pripadnost toj našoj tradiciji, kao našem pravu na slobodu vjere i uvjerenja. Tražit će se i naše očitovanje o narodnom imenu i maternjem jeziku. Zagledamo li se u prošlost, sve dokle seže naše narodno pamćenje, vidjet ćemo da naše epske junačke pjesme govore o viteštvu Bošnjaka, a to ime pominju i naši susjedi u svojim književnim djelima - rekao je u hutbi Kavazović.
Podsjeća da su se Bošnjaci tako zvali i „tako su nas drugi zvali sve do kraja devetnaestog stoljeća, kada se zabranom upotrebe toga našeg imena kuju planovi našeg odvajanja od zemlje, kako bi ju se raskomadalo među susjedima“.
- Kazat ćemo da smo Bošnjaci i da je naš jezik bosanski jezik. To isto bi kazali i naši očevi i djedovi, kojima su na silu uskratili to pravo – naglašava Kavazović i dodaje da je ova generacija Bošnjaka smogla snage, odlučnošću svojih sinova, povratiti narodno ime Bošnjak i ime materinskog bosanskog jezika.
Kavazović kaže da, kao žrtvama genocida i teških zločina, počinjenih nad Bošnjacima, dužnost je odazvati se popisu stanovništva, „kako bismo raspoznali naše stanje i naš hal u sadašnjosti, da bismo mogli planirati budućnost“.
Pozvao je sve da usprave svijest i odgovornost naspram zemlje i naroda, te da se ne smije dopustiti luksuz „da dojučerašnje jugoslavenstvo, koga smo ponajviše među sobom i na svoju štetu zagovarali, zamijeni neko novo nebošnjačko određenje, pa da naša narodna skupnost bude manja nego što jeste. S time, braćo i sestre, gubimo i mi i naša domovina Bosna i Hercegovina“.
Posebno se u hutbi obratio prognanima, izbjeglim i onima u dijaspori da „zločin genocida i etničkog čišćenja ne smije biti nagrađen našom pasivnošću. Naša borba i otpor takvom projektu moraju biti trajni“.
Kavazović naglašava da u Foči, Višegradu, Rogatici, Srebrenici, Zvorniku, Bijeljini, Banjoj Luci, Prijedoru, Derventi, Modriči, Mostaru, Trebinju, Duvnu i Livnu i drugim gradovima „nema se ko popisati ako se ne popišete vi koji ste protjerani iz njih“.
- Pozivam i Srbe i Hrvate da se popišu u mjestima prijeratnog boravka. Tako ćemo čuvati multietničnost naše zemlje na svakom njenom pedlju, kao našu najveću vrijednost – ističe Kavazović u hatibi koju su na džuma-namazu pročitali hatibi na području Bosne i Hercegovine i džematima u bošnjačkoj dijaspori.
Iskazao je želju da BiH bude mirna i prosperitetna, da se njeni narodi međusobno pomažu i poštuju, „da jedni drugima pružimo ruku i pomognemo u nevolji i poteškoćama, da se natječemo u dobru i suzbijamo zlo kad god se ono pojavi“, prenosi MINA.
(fena/dh)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook