DEVET I PO KUBNIH METARA VODE PO STANOVNIKU

Bosna i Hercegovina ima najviše pitke vode u regiji, a na 7. je mjestu u Evropi!

Arhiva26.09.13, 18:12h

BiH ima i veoma mnogo prirodnih i termalnih izvora, među kojima su veoma rijetki mineralni izvori koji su poznati u stručnim krugovima i cijelom svijetu, kao što su Crni Guber, Kulaši i Gračanica

vrelo bosne


BiH je sa oko devet i po metara kubnih vode po stanovniku zemlja sa najvećim količinama vode za piće u regionu, sedma u Evropi, a po vodnim resursima bogatija je od mnogih zemalja svijeta, uključujući Kinu, Francusku, Njemačku, Japan i SAD, podaci su Svjetske banke za 2012. godinu, prenosi agencija Srna.

BiH ima i veoma mnogo prirodnih i termalnih izvora, među kojima su veoma rijetki mineralni izvori koji su poznati u stručnim krugovima i cijelom svijetu, kao što su Crni Guber, Kulaši i Gračanica.

Postoji i značajan broj sumpornih izvora, od kojih su najpoznatiji Ilidžanski termalni sumporni izvori, termalna radioaktivna voda Fojnice i ljekovita termalna voda Banje Vrućice, saopšteno je iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, povodom 27. septembra - Svjetskog dana turizma.

Brojni prirodni izvori su obrađeni u geološkom, hidrogeološkom i fizičko–hemijskom pogledu i pored njih se nalaze stacionirani objekti za potrebe zdravstvenog turizma (Kulaši, Dvorovi, Gata, Višegrad, Kladanj, Tuzla, Olovo i druge banje).

Iz Ministarstva podsjećaju da se svake godine 27. septembra obilježava Svjetski dan turizma zbog jačanja svijesti javnosti o važnosti turizma s ciljem ekonomskog prosperiteta, socijalne jednakosti i povezanosti, te zaštite životne sredine i kulturnih dobara.

U saopštenju se dodaje da s obzirom da je voda danas postala jedan od najznačajnijih strateških resursa u svijetu i "nafta 21. vijeka", ove godine tema Svjetskog dana turizma je "Turizam i vode – zaštitimo našu zajedničku budućnost".

Smisao obilježavanja Svjetskog dana turizma pod ovim sloganom, u saradnji sa "Međunarodnom godinom saradnje u oblasti voda" UN-a, jeste da se apeluje na turiste širom svjeta, čiji je broj u 2012. godini prešao milijardu, da se smanji potrošnja vode i da budu ekološki odgovorni.

Voda je i turistički resurs i bogatstvo, te je stoga potrebno naglasiti važnost planiranja u oblasti voda i održivog upravljanja kao snažnog sredstva za razvoj turizma, kao i značaj zaštite životne sredine u turističkom sektoru.

Evropska direktiva o vodama, koju je BiH prihvatila kao obavezu iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, ističe da je potrebna dalja integracija zaštite i održivog upravljanja vodama i u turističkom sektoru.

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, zajedno sa Radnom grupom za turizm, proslavit će ove godine Svjetski dan turizma u Brčko distriktu.

U sklopu obilježavanja ovog datuma, predstavnik Ministarstva prezentovat će položaj turističkog sektora kako globalno tako i u BiH, te ukazati na značaj vodnih resursa za turistički sektor, ali isto tako i na potrebu očuvanja ovog dragocjenog resursa.

(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/av)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook