ISTRAŽIVANJE SARAJEVSKOG OTVORENOG CENTRA

Najveći problem LGTB populacije u BiH je nedovoljna podrška porodice i prijatelja

Arhiva26.09.13, 13:32h

Podatak je to iz rezultata istraživanja problema LGBT osoba u BiH kojeg je od februara do jula ove godine sproveo Sarajevski otvoreni centar u saradnji s Internewsom u Tuzli, Banja Luci, Mostaru, Zenici, Sarajevu i Bihaću, s okolnim manjim mjestima

Gay
Sedamdeset posto LGBT osoba u BiH smatra da je nedovoljna podrška porodice i prijatelja najveći problem s kojim se u svakodnevnom životu suočava.

Podatak je to iz rezultata istraživanja problema LGBT osoba u BiH kojeg je od februara do jula ove godine sproveo Sarajevski otvoreni centar u saradnji s Internewsom u Tuzli, Banja Luci, Mostaru, Zenici, Sarajevu i Bihaću, s okolnim manjim mjestima.

U istraživanju je učestvovalo 550 LGBT osoba iz BiH od 15 do 54 godine starosti, s osnovnim ciljem saznavanja temeljenih problema ove populacije. Upitnik je sadržavao 26 pitanja na koja su odgovarale osobe različitog stepena obrazovanja, vjerske ili nacionalne pripadnosti.

Koordinatorica programa u Sarajevskom otvorenom centru i autorica analize Jasmina Čaušević istaknula je na današnjoj konferenciji za medije u Sarajevu da je drugi najveći problem s kojim se suočavaju LGBT osobe fizičko, verbalno i psihičko nasilje.

Problem procesuiranja i kažnjavanja nasilja se izdvaja kao najhitniji koji treba rješavati, kao i diskriminacija na radnom mjestu, u školi ili na fakultetu.

- Problem nedostatka programa podrške od državnih institucija je 66,4 posto osoba izdvojilo. Policija, sudstvo ili pojedine oblasti zdravstva ne pružaju usluge na profesionalan način, što zbog nedostatka znanja vezanog za LGBT pitanja, što zbog visokog stepena homofobije - kazala je Čaušević.

Istraživanje također pokazuje da za samo 40 posto osoba majke znaju da im je dijete LGBT osoba, od čega nešto više od pola podržava njihovu orijentaciju. Otac je na zadnjem mjestu kada je riječ o spoznaji da im je dijete LGBT osoba, te podršci.

Diskriminaciju je doživjelo oko 35 posto osoba, dok 65 posto nije, što je procent u koji spadaju i osobe za koje šira javnost ne zna da su LGBT.

Svaka četvrta LGBT osoba je žrtva nasilja, do kojeg su fizičko i seksualno najčešće.

Samo 23 posto LGBT osoba, odnosno svaka peta osoba ima povjerenje u policiju, dok svaka treća osoba ima psihičke probleme zbog straha u kojem svakodnevno živi.

Za čak 90,4 posto LGBT osoba prijatelji znaju i znatna većina ih podržava, dok za 46,4 posto osoba okruženje s posla iz škole ili s fakulteta zna da su LGBT osobe.

- Istraživanjem smo htjeli da pokažemo da LGBT osobe nisu ni po čemu specifične od drugih ljudi te da nemaju posebne zahtjeve, već žele da žive životom poput svih ostalih - zaključila je Jasmina Čaušević.

Istraživanje je rezultat polugodišnjeg rada, uz objavljenu dvojezičnu publikaciju s nizom detaljnih podataka dobijenih istraživanjem i analizom.

(Fena/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook