NAKON NEKOLIKO GODINA ISTRAŽIVANJA

Penzionisani detektiv uvjeren da je riješio slučaj Jacka Trbosjeka?!

Arhiva25.09.13, 13:40h

Međutim, nakon godina istraživanja, penzionisani detektiv je uvjeren da je konačno pronašao krivca koji je odgovoran za neka, ako ne i za sva, ubistva koja se pripisuju zloglasnom "Jacku"

jack trbosjek


Za nešto više od 125 godina, misterija serijskih ubistava Jacka the Rippera (Jack Trbosjek) bila je tema mnogih knjiga, filmova i periodičnih ponovnih otvaranja neriješenih slučajeva, prenosi Oslobođenje.ba.

Međutim, nakon godina istraživanja, penzionisani detektiv je uvjeren da je konačno pronašao krivca koji je odgovoran za neka, ako ne i za sva, ubistva koja se pripisuju zloglasnom "Jacku".

Prethodni pokušaji identificiranja osobe koja je navodno 'terorisala' London krajem 19. stoljeća u slučaj su uplitali slikara Vincenta Van Gogha, autora "Alise u zemlji čudesa" Lewisa Carrolla, pa čak i rodbinu kraljice Viktorije.

Ipak, penzionisani detektiv Trevor Marriott tvrdi da je nakon 11 godina istraživanja otkrio kako je riječ o njemačkom mornaru Carlu Feigenbaumu.

Detektiv Marriott iz Bedfordshirea u Engleskoj je za britanski portal Express izjavio kako je do zaključka došao analizom starih dokumenata i zahvaljujući modernoj forenzici. Dodaje i kako su Hollywood i mitovi oko samog slučaja godinama u potpunosti iskrivili mnoge činjenice.

Naime, između 31. augusta i 9. novembra 1888. godine, pet žena (Mary Ann Nichols, Annie Chapman, Elizabeth Stride, Catherine Eddowes i Mary Jane Kelly), na smrt su izbodene u londonskoj četvrti Whitechapel. To su činjenice. Međutim, sve ostalo pokazalo se kao veliki problem za detektiva koji je prije dvije godine sudski je morao doći do dokumenata Scotland Yarda koji sadrže brojne bilješke i izjave svjedoka, piše Telegraph.

Novi dokazi


Prije nego je došao do dokumenata, Marriott je već sumnjao na Feigenbauma, mornara koji je često boravio u luci u blizini gradske četvrti u kojoj su se dogodila ubistva.

Novi dokumenti pokazuju kako teorija o ubojici koji je žrtvama vadio organe ne drži vodu, a upravo je to bio ključni element u istragama koje su prethodile Marriottovim. Naime, mnogi su smatrali kako je ubica poznavao medicinu. Razmaci između ubistava ukazuju na to kako je riječ o putniku, a mornari su često vrijeme provodili s prostitutkama u četvrti Whitechapel.

Međutim, jedan od najvećih dokaza je izjava Feigenbaumovog odvjetnika koji je jednom prilikom reporterima izjavio kako je njegov klijent priznao ubistva rekavši kako ga je "bolest natjerala na ubijanje žena". I zaista, Feigenbaum je 1894. godine u New Yorku osuđen za ubistva nevezana za ona u Londonu, prenosi Index.hr.

"Jack je odgovoran za ubistva pet žrtava, ali postojala su slična ubistva prije i poslije onih koja su mu pripisana. U Engleskoj, ali i u Americi i Njemačkoj", rekao je detektiv dodavši kako je priča o dobro odjevenom gospodinu najvjerojatnije urbani mit.

Rupe u teoriji


Ipak, mnogi kritičari tvrde kako u njegovoj teoriji postoje rupe. The Guardian je još 2007. godine objavio članak u kojem analizira njegovu raniju knjigu, a autor tvrdi kako se i ovom slučaju radi o nedostatku čvrstih dokaza.

"Marriott svoja nagađanja prikazuje kao činjenice i iznosi niz informacija koje nigdje ne vode", stoji u članku.

(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/av)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook