RICHARD HOLBROOKE

Spašavanje RS-a je najvažnija odluka Amerikanaca

Arhiva25.09.13, 12:12h

U povjerljivom intervjuu "Dejtonski istorijski projekt" iz juna 1996, a koji je deklasifikovan u sklopu tristotinak dokumenata koje je CIA ovih dana postavila na svom site-u, Holbrook se prisjeća avgusta i septembra 1995. godine, kada su Srbi, usljed vojnih udara NATO pakta, kako ističe, bili na ivici poraza

Richard Holbruk

Odluka da spasimo RS i ne dozvolimo vojni poraz bosanskih Srba je najvažnija koju smo donijeli, rekao je Richard Holbrook, pomoćnik američkog državnog sekretara za evroazijska pitanja, prenose Nezavisne.com.

U povjerljivom intervjuu "Dejtonski istorijski projekt" iz juna 1996, a koji je deklasifikovan u sklopu tristotinak dokumenata koje je CIA ovih dana postavila na svom site-u, Holbruk se prisjeća avgusta i septembra 1995. godine, kada su Srbi, usljed vojnih udara NATO pakta, kako ističe, bili na ivici poraza.

Sudeći prema pomenutom dokumentu, ovo pitanje je "prelomio" Voren Kristofer, američki državni sekretar, jer je, po riječima Holbruka, rečeno da je "Kris ispregovarao plan Kontakt grupe i nije želio da to ponovo otvara".

U to vrijeme, naime, kako navodi Holbruk, razmišljalo se o tome da li da se ostane pri planu Kontakt grupe o podjeli BiH u omjeru 49 odsto za Srbe i 51 za FBiH, ili da se potpuno napusti dvoentitetski koncept BiH i ohrabri Bošnjake i Hrvate da pobijede u ratu, jer su tada donosioci političkih odluka u Vašingtonu postavili dva pitanja - da li razmišljati o promjenama teritorijalnih aranžmana i da li razmišljati o promjeni koncepta vlasti u BiH nakon rata. Robert Oven, član Bosanskog pregovaračkog tima administracije, je istakao da pravno gledano plan Kontakt grupe ne govori o omjeru teritorija, niti o tome koliko ovlaštenja treba da ima srpski entitet.

"Donijeli smo odluku da i dalje ostanemo pri planu Kontakt grupe. To je vjerovatno bila najvažnija strateška odluka koju smo napravili. U osnovi, ona je usvojena konsenzusom direktora u Vašingtonu", rekao je Holbruk. U nastavku, on ističe da su u Vašingtonu tražili da se odmah prekinu udari na Srbe, ali da ta odluka nije donesena u "jasnoj formi", pa je Holbruk "na svoju ruku" odlučio da dozvole hrvatsko-bošnjačku ofanzivu još neko vrijeme. Holbruk je rekao da su tek kad su Hrvati došli na 20 kilometara od Banjaluke Amerikanci donijeli odluku da zaustave ofanzivu.

"Zbog velikog zbjega ljudi smatrali smo da nije etički, moralno i politički da im dozvolimo da zauzmu Banjaluku", istakao je Holbruk. Za ovu odluku, kako je istakao, bilo je još barem tri razloga. Jedan je želja Slobodana Miloševića, predsjednika Jugoslavije, i Alije Izetbegovića, predsjednika tadašnje BiH, da Banjaluka bude antiteža Palama, drugi da bi rat trebalo okončati što prije jer su ponovo počinjali hrvatsko-bošnjački sukobi, a treći da su planeri vojnih udara u NATO-u imali plan meta za još samo dvije sedmice, a plan bombardovanja za samo još tri dana.

Sudeći prema ovom dokumentu, Amerikanci nisu samo razmišljali o dvije ekstremne opcije - BiH bez entiteta ili plan Kontakt grupe. Razmišljalo se, naime, i o tome da li uspostaviti "sićušni srpski entitet" na istoku BiH, ali da se odustalo zbog strateških razloga. Bilo je govora i o opciji da se napravi "nekakav srpski entitet koji bi bio veoma slab".

(Nezavisne/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/av)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook