DRAMA U BOSNALIJEKU/ STARA UPRAVA PROTIV NOVOG DIREKTORA

Ma, kakvo zavođenje reda?! Nedim Uzunović je obio bravu, provalio u kancelariju, otuđio pečat i nelegalno ovjeravao dokumente!

Arhiva03.07.13, 09:39h

Nijedna Uprava, pa tako ni sadašnja u Bosnalijeku, nema pravo da osporava promjenu vlasništva nad kompanijom za koju radi. Svjedoci smo svakodnevnih velikih spajanja i akvizicija u svim industrijama, osobito u farmaceutskoj. Pa šta je onda problematično u ovoj promjeni vlasništva a što je izazvalo takav otpor trenutne Uprave Bosnalijeka?
bosnalijek

VEZANI TEKST:

NOVO RUKOVODSTVO: Nedim Uzunović preuzeo upravljanje Bosnalijekom

Šefik Handžić, v.d direktora Bosnalijeka, uputio je saopštenje za javnost povodom nedavnih informacija koje su plasirane u medije, o uspostavljanju reda u Upravi Bosnalijeka i dovođenju novog direktora, koje prenosimo u cjelosti:

U većini bosanskohercegovačkih medija 01.07.2013. godine osvanula je vijest bombastičnog naslova “Uveden red u radu Uprave Bosnalijeka” a koja je stigla iz same kompanije Bosnalijek i koja je potpisana od strane sektora Odnosi s javnošću.

Svjedoci smo krizne situacije koja u Bosnalijeku traje već dosta vremena i koja je kulminirala egzistiranjem dva paralelna Nadzorna odbora i dva vršioca dužnosti funkcije direktora, Šefika Handžića s jedne strane i Nedima Uzunovića s druge strane.

Pa je li uveden red kako se prikazuje u bombastičnom naslovu i o čemu je onda riječ?

Nedim Uzunović je 01.07.2013. godine oko 06:00 sati ujutro ušao u krug Bosnalijeka d.d. u pratnji advokata Zijada Šušića te je nasilno obijajući bravu kancelarije Sedine Karkelja, sekretarice direktora Bosnalijeka, otuđio pečat Kompanije sa kojim je tokom cijelog dana vršio ovjeru raznih dokumenata.

Nedim Uzunović argumentira svoje pravo na poziciju vršioca direktora Bosnalijeka d.d. upisom članova nadzornog odbora koji su izabrani na skupštini dioničara održanoj 25.05.2013. godine koju je sazvao Haden SA kod Komisije za vrijednosne papire FBiH a koji su njega imenovali za vršioca dužnosti direktora Bosnalijeka d.d.

O Komisiji za vrijednosne papire Federacije BiH u Presudi Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine od 04.04.2013. godine u upravnom sporu protiv Komisije za vrijednosne papire se kaže slijedeće:

Nedim Uzunović je 01.07.2013. godine oko 06:00 sati ujutro ušao u krug Bosnalijeka d.d. u pratnji advokata Zijada Šušića te je nasilno obijajući bravu kancelarije Sedine Karkelja, sekretarice direktora Bosnalijeka, otuđio pečat Kompanije sa kojim je tokom cijelog dana vršio ovjeru raznih dokumenata.

“Odredbom člana 5. stav 1. Zakona o komisiji za vrijednosne papire … propisano je da mandat komisije traje pet godina. Zakon je u pogledu trajanja mandata članova komisije jasan, što znači da članovima komisije mandat prestaje nakon proteka perioda od pet godina. U konkretnom slučaju članovima komisije imenovanim 06.05.2004.godine mandat je istekao 06.05.2009. godine i od tog dana oni više nemaju ovlaštenja propisana Zakonom o komisiji za vrijednosne papire, u konkretnom slučaju za donošenje osporenog rješenja odnosno odluka sadržanih u osporenom rješenju!”

Dalje se navodi: 

“...ni jedna od ovih odredaba (Zakona o Komisiji za vrijednosne papire op. autora) (koje se odnose na status komisije, njen sastav i ovlaštenja),  ne daje ovlaštenja komisiji odnosno njenim članovima da nastave s obavljanjem dužnosti i odlučivanjem i nakon isteka mandata na koji su izabrani.”

Dakle prema citiranim navodima Vrhovnog suda FBiH nedvojbeno je da Komisija za vrijednosne papire FBiH nema ovlaštenja da radi i odlučuje iz nadležnosti Komisije, što podrazumijeva da je neovlaštena i za upis članova nadzornog odbora. U skladu s tim rješenje o upisu članova nadzornog odbora kod Komisije za vrijednosne papire na koje se Nedim Uzunović poziva doneseno je od strane osoba koje nisu imali pravo da donesu ovo rješenje. 
Zbog svega navedenog protiv Nedima Uzunovića podnesena je krivična prijava zbog nasilnog ulaska u Bosnalijek, otuđenja  pečata Bosnalijeka, krivotvorenja isprava i drugih nezakonitih radnji.

Izvršenje ovih nezakonitih radnji Nedim Uzunović je izvršio uz pomoć  zaštitarske agencije SAS SECURITY d.o.o. koja je omogućila ulazak Nedimu Uzunoviću u Bosnalijek. Vama cijenjeni čitaoci ovih redova prepuštamo odluku da li biste takvu agenciju angažovali da štiti vas i vašu imovinu.

Dok čekamo da se riješi situacija u Bosnalijeku, želimo skrenuti pažnju na brojne nepravilnosti koje se pojavljuju sa stupanjem kompanije Haden SA na scenu.

U poslovnom svijetu, kada ulažete milionske iznose u određenu kompaniju, jako je neobično da se oslonite na znanje samo jedne osobe o toj kompaniji, posebno ako je opšte poznato da je ta ista kompanija podnijela krivičnu prijavu protiv „vašeg izvora podataka” zbog kriminalnih radnji.

Nijedna Uprava, pa tako ni sadašnja u Bosnalijeku, nema pravo da osporava promjenu vlasništva nad kompanijom za koju radi. Svjedoci smo svakodnevnih velikih spajanja i akvizicija u svim industrijama, osobito u farmaceutskoj. Pa šta je onda problematično u ovoj promjeni vlasništva a što je izazvalo takav otpor trenutne Uprave Bosnalijeka?

Haden SA je svojim postupcima otvorio niz pitanja kojima se između ostalog bavi i nadležno tužilaštvo. Ni u jednom trenutku a što je jako neobično kada je u pitanju iznos od 15 miliona eura i što je suprotno svim pravilima dobre poslovne prakse, niko iz Haden SA nije pokucao na vrata Bosnalijeka i tražio podatke o poslovanju kompanije (tzv. due diligence).

Može se to objasniti činjenicom da Nedim Uzunović, jedan od zastupnika Haden SA, imajući u vidu njegovu nekadašnju poziciju u Bosnalijeku, posjeduje dovoljna znanja o poslovanju Bosnalijeka. U poslovnom svijetu kada ulažete milionske iznose u određenu kompaniju jako je neobično da se oslonite na znanje samo jedne osobe o toj kompaniji, posebno ako je opšte poznato da je ta ista kompanija podnijela krivičnu prijavu protiv „vašeg izvora podataka” zbog kriminalnih radnji.

Takva praksa je međutim karakteristična za slučajeve neprijateljskog preuzimanja.

Nadalje, neobična je činjenica da uprkos ogromnoj potražnji cijena dionica Bosnalijeka nije prešla 15 KM po dionici. Na svim svjetskim berzama povećanu potražnju za dionicama prati i rast cijene. Zašto se to na Sarajevskoj berzi nije desilo predmet je istrage nadležnog tužilaštva.

Zanimljivo je primijetiti da se Haden SA u kupovini dionica zaustavio na samoj granici od 30% (preciznije 29,95%) u trenutku kada bi morao izaći sa javnom ponudom za otkup svih ostalih dionica pa to otvara prostor špekulacijama da zapravo sa kupovinom samo 30% dionica želi apsolutno vladati Bosnalijekom.
 
Također, predstavnici Haden SA više puta su naglasili da su predstavnici ruske kompanije Imperia- Pharma. Zanimljivo je da se ista Imperia-Pharma ogradila od takvih navoda u izjavi datoj za Farmatsevtichesky VESTNIK u kojem direktorica Odnosa javnošću Imperia-Pharme Anna Soloviova kaže da ni Imperia-Pharma niti njezini vlasnici nisu kupili dionice Bosnalijeka. U istom članku se o preuzimanju Bosnalijeka govori kao o neprijateljskom preuzimanju, te se spominje i krivična prijava protiv Nedima Uzunovića.

Provalom Nedima Uzunovića u prostorije Bosnalijeka nažalost nije uveden red već naprotiv još veći nered, raskol i nesigurnost među zaposlenicima. Red će se uvesti jedino upisom Uprave u sudski registar i poštivanjem te odluke te se nadamo da će do tog upisa zbog dobrobiti svih zaposlenika i prosperiteta Bosnalijeka doći što prije. U međuvremenu, do tada jedina osoba ovlaštena za upravljanje Bosnalijekom ostaje vršilac dužnosti direktora Šefik Handžić.

U sličnim poslovnim situacijama komunikacija upravljačkih struktura s obje strane je svakodnevna, otvorena i vrlo konkretna s ciljem osiguravanja dugoročne dobrobiti i unapređenja poslovanja.

Međutim u svojoj komunikaciji Haden SA nije se fokusirao na menadžment Bosnalijeka već na Sindikat i uposlenike među kojima je širenjem netačnih informacija stvorena atmosfera straha za vlastitu egzistenciju pojedinaca i budućnost kompanije. Iznošene su informacije da je Bosnalijek u stečaju, da se neće isplaćivati plate, da će se ukidati proizvodnja i razvoj vlastitih lijekova... Međutim Bosnalijek je i dalje jedna od najzdravijih kompanija u BiH, s redovnim platama, regresima, edukacijom zaposlenika, ulaganjem u nove proizvodne pogone i razvojne projekte. Kompanija je to koja brine, ne samo za svoje zaposlenike, već i za širu društvenu zajednicu te za prirodnu okolinu putem brojnih sponzorstava i donacija.

Iz svega navedenog je vidljivo da provalom Nedima Uzunovića u prostorije Bosnalijeka nažalost nije uveden red već naprotiv još veći nered, raskol i nesigurnost među zaposlenicima. Red će se uvesti jedino upisom Uprave u sudski registar i poštivanjem te odluke te se nadamo da će do tog upisa zbog dobrobiti svih zaposlenika i prosperiteta Bosnalijeka doći što prije. U međuvremenu, do tada jedina osoba ovlaštena za upravljanje Bosnalijekom ostaje vršilac dužnosti direktora Šefik Handžić, navodi se u saopštenju.

(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/aa)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook